Nikotino pakaitalai nėra efektyvus būdas mesti rūkyti

2012-01-11

Anot Harvard School of Public Health ir Unversity of Massachusetts Boston mokslininkų, nikotino pakaitalų terapijos (ypač nikotino pleistrai ir guma) sukurtos padėti žmonėms mesti rūkyti, ilguoju laikotarpiu nėra efektyvios priemonės, net ir tuo atveju kai jos yra papildomos kitomis priemonėmis bei patarimais. „Šis tyrimas pabrėžia poreikį maisto ir vaistų kontrolės tarnyboms sugriežtinti tokių preparatų kontrolę ir patvirtinti tik tokius preparatus, kurie ilguoju laikotarpiu sumažina priklausomybę nuo nikotino ir cigarečių“, – teigė tyrimo bendraautorius, Globalaus tabako kontrolės centro (HSPH) direktorius Gregory Connolly.

Panašaus pobūdžio tyrimuose, mokslininkai padedami HSPH tyrėjų, apklausė 787 rūkalius, kurie neseniai metė rūkyti, gyvenančius Masačiusetse. Respondentų buvo klausiama ar jie naudojo nikotino pleistrus, nikotino gumą, nikotino respiratorių, nosies purškalą; koks buvo ilgiausias šių produktų naudojimo periodas; ar jie dalyvauja įvairiose programose nukreiptose prieš rūkymą ir ar sulaukė pagalbos iš gydytojų bei kitų profesionalų. Rezultatai parodė, kad vienas trečdalis neseniai metusių rūkyti, vėl sugrįžo prie šio žalingo įpročio. Tyrėjai nerado jokio skirtumo tarp sugrįžusių prie rūkymo, kurie daugiau negu šešias savaites naudojo nikotino pakaitalus ir tų kurie nenaudojo jokių priemonių.

„Šis tyrimas rodo, kad nikotino pakaitalų naudojimas nėra efektyvus būdas mesti rūkyti“, – teigė mokslininkai. Anot tyrėjų, net jeigu ir buvo kliniškai įrodyta, kad nikotino pakaitalai yra efektyvūs, nauji įrodymai demonstruoja šių preparatų efektyvumo empirinių tyrimų svarbą. Tyrėjai teigia, kad sprendimas viešosiomis lėšomis finansuoti nikotininių pakaitalų produktus yra labai abejotinas, nes tai sumažina lėšas skiriamas intervencijoms prieš rūkymą: įvairioms reklamos kampanijoms, tabako kainų kėlimui. Rūkymą stabdantys preparatai yra pasiekiami nuo 1996 metų, remiantis Jungtinių Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, rūkančiųjų skaičius per paskutinius penkis metus mažėja.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...