Jūs jau tikriausiai girdėjote apie šimtamečio žvaigždėlaivio projektą, naują iniciatyvą sukurti technologiją reikalingą tam, kad galėtume nusiųsti erdvėlaivį misijai į kitą žvaigždę. Projektą finansuoja NASA ir gynybos tiriamųjų projektų agentūra (DARPA). Praeis daug laiko, kol šios kelionės idėja bus pasiekiama. Iki šiol nėra numatytas nei vienas įgulos narys ar kapitonas, tačiau pats projektas jau turi naują lyderį, buvusią astronautę.
Mae Jemison, buvusi kosminio erdvėlaivio astronautė, buvo paskirta DARPA agentūros. Ji taip pat buvo pirmoji afroamerikietė moteris 1992 metais išskridusį į kosmosą. Mae Jemison ne pelno edukacinė organizacija, „the Dorothy Jemison Foundation for Exellence“ buvo pasirinkta dirbti kartu su DARPA ir pasirašė 500 000 dolerių vertės kontraktą. Šie pinigai buvo tik pradinis įnašas tam, kad pradėti formuoti šio ambicingo projekto konstrukciją. Šio projekto dėmesys sukoncentruotas į projekto pamatų kūrimą, kurie vėliau padėtų sukurti reikiamas technologijas ir atliktų darbą geriau negu valstybės finansuojamas erdvėlaivio konstravimas.
Pasiūlymas iš DARPA projekto misijos, skambėjo sekančiai:“tikslas yra išvystyti perspektyvią ir patikimą nevalstybinę organizaciją ilgam, nuosekliam privataus sektoriaus investavimui į daugelį disciplinų reikalingų tam, kad sukurti ilgo atstumo kosmoso keliones įgyvendinamas“. DARPA tikisi, kad šio projekto nelaukta sėkmė galėtų būti naudinga tiek NASA, tiek privačiam ir komerciniam sektoriui. Šios pastangos pareikalaus atsakymų i šiuos klausimus: kaip organizacijos šimtui ir daugiau metų turėtų vystytis, susikoncentruoti ir išlaikyti inerciją; kokie modeliai palaiko ilgo laikotarpio technologijos kūrimą; kokie resursai ir kokios finansinės struktūros anksčiau inicijavo ir palaikė panašių iniciatyvų veiklą?
Naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis, kad pasiekti artimiausia žvaigždę „Alpha Centauri“ prireiktų apie 100 000 metų. Šis laiko tarpas galėtų būti sumažintas naujų, greitųjų varomųjų jėgų technologijų pagalba. „Svajonė keliauti į žvaigždes gali būti dar kažkur toli ateityje, tačiau mes vis artėjame tikslo link“, – kalbėjo mokslininkai.
Parengė: Martynas Vaičekauskas