Rusijos mokslininkai planuoja po 5 metų pagaminti atominį variklį, skirtą į tolimas keliones kosmose paleistiems kosminiams laivams.
„Skolkovo“ fondo, finansuojančio šiuo metu Rusijoje kuriamą šiuolaikinį mokslo ir technologijų kompleksą, kuriame bus kuriamos ir komercializuojamos naujos technologijos, branduolinių technologijų skyriaus vadovas Denisas Kovalevičius pareiškė, kad iki 2017 m. Rusijoje bus sukurtas branduolinis kosminis variklis.
Pranešama, kad tai bus megavato klasės galios variklis, kurio lyginamasis traukos impulsas bus nuo 900 iki 5000 sekundžių, o jo naudojimo laikas sieks 1,5 – 3 metus, skelbia „Spacesafetymagazine.com.“ Elektrinė dujų turbinos keitiklio išėjimo galia veikiant nominaliu režimu bus 100 – 150 kW. Apie variklio masę ir dydį jokių duomenų neskelbiama, žinoma tik tiek, kad dydis turėtų atitikti Rusijos raketų „Proton“ ir „Angara“ variklio skyriaus matmenis.
Pasak Rusijos federalinės kosmoso agentūros „Roskosmos“ atstovų, šiuo metu vyksta kelių branduolinio kuro rūšių bandymai, o vėliau bus pradėtas rengti atominio raketinio variklio projektas. Pirmuosius jo įrenginius planuojama pagaminti jau kitais metais. 2014 m. turėtų prasidėti variklio bandymai antžeminiame stende, o iki 2017 m. branduolinis variklis turi būti paruoštas skrydžiui į kosmosą, sakoma pranešime.
„Roskosmos“ skaičiavimais kosminiams laivams skirto branduolinio variklio kūrimo projektas kainuos daugiau nei 247 mln. JAV dolerių. 2010 m. Rusijos vyriausybė kosminio laivo su branduoliniu varikliu kūrimo projektui skyrė 16,7 mln. dolerių, o bendra investicijų į šį projektą suma iki 2019 m. pasieks 580 mln. dolerių ribą.
Įdomu, kad NASA 2003 metais taip pat buvo pradėjusi vykdyti kosminio laivo su atominiu varikliu kūrimo programą, tačiau, išleidusi tam kelis šimtus milijonų, vėliau jos atsisakė, projekto finansavimas buvo nutrauktas.
Branduoliniai varikliai gali labai praversti kelionėse į tolimąjį kosmosą, kai Saulės elementų galios nepakanka elektroreaktyviniams varikliams maitinti. Skirtingai nuo Saulės fotoelementų skydelių branduolinis variklis gali veikti ne kelių dešimčių vatų, o šimtų kilovatų galingumu, o tai žymiai padidina trauką. Kosminiai laivai su branduoliniais varikliais galėtų veikti ir kaip kosminiai vilkikai, suteikiantys kitiems kosminiams aparatams labai didelį greitį, sakoma pranešime.
Šiame vaizdo siužete – pasakojimas apie NASA vykdytą kosminio laivo su branduoliniu varikliu projektą.