Sparčiai krentantis Negyvosios Jūros vandens lygis, jau daugelį metų mokslininkams kelia susirūpinimą. Tel Avivo ir Hebrew universitetų mokslininkai atlikę Negyvosios jūros gręžimo projektą atskleidė, kad per pastaruosius 200 000 metų vandens lygis svyravo. Mokslininkai išgręžė 460 metrų gręžinį (jūros dugno atžvilgiu) ir paėmė 200 000 metų senumo nuosėdų pavyzdžius. Išgautos medžiagos atskleidė regiono praeities klimato sąlygas ir leido mokslininkams prognozuoti ateities pasikeitimus.
Aptikti druskos sluoksniai bylojo apie sausros periodus ir kritulių trūkumą. Paskutinio atšilimo periodo metu, apytiksliai prieš 120 000 metų, jūra beveik išseko. Tačiau mokslininkai užfiksavo dar vieną sunkios sausros periodą, kuris įvyko prieš apytiksliai 13 000 metų.
Šiandien Negyvoji jūra yra 426 metrai žemiau jūros lygio ir ji sparčiai senka. Nepaisant istorinių precedentų, anot Profesoriaus Ben-Avraham, dėl šių problemų reikia susirūpinti. Praeityje Negyvosios jūros pasikeitimai buvo įtakojami klimato bei natūralių sąlygų; šiandien ežerui grasina žmogiškasis aktyvumas. „Tai ką dabar mes matome Artimuosiuose Rytuose atitinka sunkios sausros periodą, tačiau tai nėra iššaukta klimato, tai žmogaus sukeltas fenomenas, kurį sukelia didėjantis vandens, paimto iš upių drėkinimui, kiekis. Galiausiai, žmonėms išeikvojant vandenį iki jam įtekant į jūrą, Jordanos upė nespėja iš naujo pripildyti Negyvosios jūros“, – teigė profesorius.