Vėžinių ląstelių medžiojimas

2011-07-07

Navikai apgauna mūsų imuninę sistemą keisdami genetinį kodą, bet mes galime taip pat naudoti šį triuką prieš juos, medžioti vėžines ląsteles.

Melanoma yra viena agresyviausių navikų rūšių, vėžinės ląstelės sugeba išgyventi ir daugintis nepaisant didžiausių organizmo pastangų joms sunaikinti. Profesorius Vincenzo Crundolo, iš MRC žmogaus imunologijos skyriaus Oksfordo universitete, bando nustatyti kaip melanomos ląstelės išgyvena šias atakas.

Mūsų organizmai nuolatos kovoja su infekcijomis ir invazinėmis ląstelėmis. Mes žinome daugelį imuninės sistemos gynybos metodų – didelė, organizuota kariuomenė aprūpinta skirtingo tipo kariais ir manevrais.

Į šias gretas įeina ir stipriai veikianti ląstelių rūšis – neutrofilai. Neutrofilai yra apsirūpinę galingais enzimais, kurie sunaikina ląsteles tuo pat metu izoliuodami tą vietą (uždegimai). Tačiau kaip ir kiekvienoje kovoje, visada aplink yra nepavojingų ląstelių (organizmo), todėl imuninė sistema gali greitai pasiųsti žinutę proteinams, kurie liepia kariams likti pasyviems ir nepažeisti šių savų organizmo ląstelių.

Problema yra ta, kad kare kiekvieną kodą gali iššifruoti priešas. Vincenzo komanda neseniai pastebėjo, kad melanoma kaip tik tą ir padarė ir todėl siunčia signalus proteinams stabdyti uždegimus.

Proteinas vadinamas Amiloido serumas A (SSA) ir jį įjungiantys neutrofilų jungikliai, organizmo saugumo mechanizmai, tampa manipuliuojami melanomos ląstelių, todėl jos ir nėra sunaikinamos.

Deja tai ne vienintelis melanomos veikimo būdas. Naujausiame tyrime nurodoma, kad SAA paveikia kitos grupės imunines ląsteles vadinamas T ląstelių natūraliomis žudikėmis (iNKT), kurios turi visiškai priešingą poveikį.

Vincenzo aiškina, kad organizmas naudoja SAA sureguliavimui imuninės sistemos, palaikydamas organizmą parengtyje pulti ir stabdantis nuo nenumatytos žalos padarymo. Klausimas kaip melanoma sugeba įveikti imuninę sistema yra užduodamas jau labai ilgai.

Pas sveikus žmones neutrofilo ląstelių yra panašus skaičius kaip ir iNKT ląstelių, kurios naikina vėžines ląsteles. Tačiau pacientai sergantys vėžiu, turi žymiai mažiau iNKT ląstelių navikams naikinti. Vincenzo sako: “Tai yra pirmosios dienos vaistų skatinančių iNKT ląstelių gamybą, kurios galės duoti imuninės sistemos atsaką vėžinėms ląstelėms.”

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...