Klimatologai rengiasi kovai su klaidinga informacija apie klimato pokyčius

2011-07-21

Rengdamiesi atremti vis stiprėjantį politikų ir žiniasklaidos spaudimą klimato kaitos klausimais,

mokslininkai jungiasi į draugijas, kurios organizuotai sieks nušviesti tikrąsias dabartines klimato kaitos tendencijas. Tačiau nesutarimai dėl to, kas iš tiesų vyksta mūsų planetoje, greičiausiai ne išnyks, o tik dar paaštrės.

Iniciatyvų mokslininkų tarpe yra net kelios. Vieni siekia, kad vėl pradėtų veikti anksčiau gyvavusi žiniasklaidai skirta mokslinė klimato informacijos tarnyba; kiti nori sukurti “greitojo reagavimo” mokslininkų komandą, kurie būtų pasiruošę “atlaikyti” kritiškai nusiteikusios auditorijos klausimus, pavyzdžiui, televiziniuose pokalbių šou. Pastarasis sumanymas yra palyginti radikalus, ypač patiems mokslininkams, kurie iki šiol tradiciškai vengė politizuotų renginių, net kai tai tiesiogiai liečia juos pačius.

Internetiniame naujienų portale “LA Times” šioms iniciatyvoms skirtame straipsnyje cituojamas Niujorko Suffolk County bendruomenės koledžo (Suffolk County Community College) fizinių mokslų profesorius Skotas Mandia (Scott Mandia), kuris teigia, jog “mokslo ir politikos atsieti nepavyks”. “Mokslininkai turi būti agresyvesni, kovodami su klimato mokslą atakuojančiais skeptikais ir politikais. Mes rengiamės su jais grumtis, kadangi esame … pavargę nuo jų smūgių. Samprata, jog tiesa galiausiai įsigalės savaime, paprasčiausiai neveikia. Tiesa buvo aiški pastaruosius du dešimtmečius, tačiau niekas nepasikeitė”, kalba mokslininkas.

Amerikos geofizikų sąjunga (AGU) jau patvirtino planus atnaujinti savo informacinę tarnybą “Climate Q&A Service”. Ši programa skirta padėti žurnalistams apžvelgti klimato kaitą liečiančius klausimus. Ji buvo inicijuota 2009 metais ir jos rėmuose buvo siekiama pateikti mokslinę informaciją žurnalistams, dalyvavusiems Kopenhagoje vykusioje klimato pokyčiams skirtoje konferencijoje, kurią organizavo Jungtinių Tautų Organizacija (JTO). Nuo pat to meto AGU specialistai siekė atnaujinti šios tarnybos gyvavimą, stengdamiesi spėti iki artėjančios naujos JTO konferencijos, kurią šį kartą planuojama rengti Kankune, Meksikoje. “LA Times” pastebi, jog į žurnalistų klausimus atsakyti pasiryžę daugiau kaip 700 mokslininkų.

AGU yra didžiausia JAV fizinių mokslų srities tyrėjų profesinė sąjunga. Jos atstovai primygtinai teigia, jog “Climate Q&A Service” programa yra “išimtinai informacinio profilio ir nėra politinio pobūdžio iniciatyva”. “AGU nevykdo jokios prieš klimato skeptikus arba juos palaikančius kongreso politikus nukreiptos kampanijos”, pareiškė Amerikos geofizikų sąjungos vadovė Christine McEntee oficialiame organizacijos pareiškime. “AGU ir toliau teiks tikslius mokslinius duomenis apie planetą ir kosminę erdvę, siekdama informuoti plačiąją visuomenę ir palaikydama prasmingos viešosios savimonės formavimąsi”. Tačiau Mandia pateikia savų argumentų – jo nuomone, kai diskusija liečia klimato pokyčius, frazė “tiksli mokslinė informacija” pati savaime tampa politizuota.

“LA Times” taip pat atkreipia dėmesį į dar vieną iniciatyvą, kuriai vadovauja Minesotos St. Thomas universiteto mokslininkas Džonas Abrahamas (John Abraham). Jis siekia suburti mokslininkų “greitojo reagavimo” komandą. Per vieną savaitę nuo projekto pradžios prie šios veiklos jau prisidėjo 39 mokslininkai, į kurių tarpą patenka JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) vyresnysis mokslininkas Ričardas Fylis (Richard Feely) ir JAV Nacionalinio atmosferos tyrimų centro (NCAR) Klimato analizės padalinio vadovas Kevinas Trenbertas (Kevin Trenberth).

NCAR specialistas ir AGU projekto vadybininkas Džefirs Teiloras (Jeffrey Taylor) sako, jog mokslininkai prie šios iniciatyvos jungiasi todėl, kad jiems aktualus klaidingo informavimo ir klaidingo informacijos interpretavimo klausimas. O darbo jiems tikrai gali atsirasti, ypač, jei JAV senatas pradės rimtai svarstyti paraiškas apie “klimato kaitos aferą”. Įdomu tai, kad “Center for American Progress” atliktos analizės duomenimis, maždaug pusė naujų į JAV Atstovų rūmus patekusių Respublikonų partijos atstovų yra klimato kaitos skeptikai. Atsižvelgiant į tai ir įvertinant mokslininkų siekį dalyvauti visuomenės informavimui skirtose iniciatyvose, galima laukti, kad “karas dėl klimato kaitos” paaštrės dar labiau.

Šaltinis: technologijos.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...