Interneto era gali grąžinti mus į akmens amžiaus santykius

2011-08-04

JAV mokslininkai, analizavę įvairias žmonių visuomenės organizacijos formas atsižvelgiant į nelygybę tarp turtingųjų ir vargšų, pareiškė, kad modernioji „interneto era“, kuri reiškia žiniomis ir technologinėmis inovacijomis paremtą ekonomiką, gali atvesti prie sąžiningesnio turto pasiskirstymo, galinčio priminti gerovės pasiskirstymą akmens amžiaus medžiotojų-rinkikų visuomenėse.

Kalbant apie sąžiningumą, šiuo atveju galvoje turimas žmogaus siekis pačiam susikurti savo gerovę, o ne gauti ją iš savo tėvų.

Tyrimas, kurį atliko 26 Santa Fe instituto antropologai, statistikai ir ekonomistai, yra dalis JAV nacionalinio mokslo fondo programos, kuri yra skirta nuolatinės nelygybės tarp žmonių priežastims ištirti. Mokslininkai, atsižvelgdami į kasdieniame žmonių gyvenime naudotas technologijas, siekė įvertinti paveldėto turto įtaką nelygybei skirtingose visuomenėse.

Medžiotojų-rinkikų visuomenėje, anot mokslininkų, turo pasiskirstymas buvo ganėtinai lygus. Žmonės šiuo laiku ne itin galėjo perduoti sukauptą turtą savo vaikams, nes pačios svarbiausios „technologijos“ kasdieniame gyvenime buvo tokios žmogaus savybės kaip nuovoka ar fizinė galia.

Tačiau žemdirbyste paremtose sėsliose visuomenėse viskas pasikeitė. Pagrindinėmis „technologijomis“ čia tapo tokie dalykai kaip žemė ar gyvulių banda. Šią nuosavybę nesunku perduoti iš karto į kartą. Taip formuojasi nelygybė visuomenėje. Nors tėvų turtas ir padėtis buvo svarbi ir medžiotojų ir rinkikų visuomenėse, tačiau žemdirbių visuomenėje ši svarba smarkiai išaugo.

Tiesa, mokslininkai pastebi, kad dabartinėje „interneto amžiaus“ visuomenėje viskas vėl keičiasi. Mūsų visuomenė iš dalies primena medžiotojų-rinkikų visuomenes, nes dabar svarbiausiomis „technologijomis“ taip pat yra ne materialus turtas, o žmogaus savybės – įgūdžiai ir socialiniai ryšiai. Šias savybes yra žymiai sunkiau perduoti iš kartos į kartą nei nuosavybėje turimą žemę.

Tiesa, mokslininkai priduria, kad, nors dabartinė padėtis sukuria geresnes galimybes užtikrinti lygybę, tačiau tai nereiškia, kad nelygybė bus išnaikinta.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...