Kaip ir DNR, kiekvieno žmogaus pirštų antspaudai yra unikalūs. Dėl šios priežasties kriminalistams yra lengviau surasti nusikaltėlius. Tačiau kas nutinka tada, kai ant mūsų pirštų nėra mus charakterizuojančių antspaudų?
Ši ligą, kuri yra žinoma kaip adermatoglifija, sukelia genų mutacija. Adermatoglifija yra ganėtinai reta, tačiau mokslininkai sugebėjo nustatyti šio sudėtingo biologinio reiškinio priežastį – tai vienos rūšies baltymo trūkumo pasėkmė.
Ši liga dar vadinama anti imigracijos sindromu, nes sergantys žmonės neretai susiduria su problemomis kirsdami valstybių sienas: jų pirštų antspauda negali būti patikrinti.
Iki šiol pasaulyje yra žinomos vos kelios šeimos, kurios serga šia liga. Ši liga sukelia ne tik pirštų antspaudų trūkumą, bet ir prakaito liaukų sumažėjimą. Šie požymiai gali sufleruoti apie tai, kad žmonės gali turėti ir daug rimtesnių sutrikimų.
Pirštų antspaudai susiformuoja praėjus 24 savaitėms po apvaisinimo ir nesikeičia visą gyvenimą. Mokslininkai nustatė, kad antspaudų susiformavimą reguliuoja SMARCAD1 genas. Žmonės, sergantys adermatoglifija, turi pastebimus šio genų kiekio sumažėjimus.
Mokslininkai žada ir toliau tirti SMARCAD1, tačiau jau dabar žinoma, kad šio geno trūkumą turintys žmonės gali gyventi pilnavertį gyvenimą net ir neturėdami pirštų antspaudų.
Tyrimai buvo atliekami Šveicarijoje, Bazelio Universitetinėje ligoninėje.