Įsivaizduokite, jei būtų įmanoma įrašinėti komoje esančio paciento mintis arba peržiūrėti savo paties sapną YouTube. Naudodami pažangiausias smegenų stebėjimo ir kompiuterinės simuliacijos programas, Kalifornijos mokslininkai netrukus gali tai pasiekti.
Naudodami magnetinio rezonanso vizualizacijas ir skaičiuojamuosius modelius, Kalifornijos Universiteto tyrėjai sugebėjo atkoduoti ir atkurti žmonių dinaminius regimuosius išgyvenimus – šiuo atvėju, peržiūrėtas filmų ištraukas.
Kolkas technologija sugeba atkurti tik neseniai žiūrėtus video siužetus, tačiau šis proveržis atveria kelią ir galimam sapnų bei prisiminimų atkūrimui. Praktiškai ši technologija galės būti panaudojama geresniam žmonių, kurie negali kalbėti, supratimui. Tarp tokių pacientų minimi žmonės, patyrę smegenų sukrėtimą, esantys komos būsenoje ar sergantys nervų degeneracija.
Vis dėlto, tyrėjai atskleidžia, kad technologija pilnai gali būti išvystyta tik po kelių dešimtmečių. Anksčiau tyrėjams buvo pavykę užregistruoti tai, kas vyksta regimojoje smegenų dalyje žmogui žiūrint juodai baltas nuotraukas. Tada jie sukūrė apskaičiuojamąjį modelį, kuris leido labai tiksliai nuspėti, į kurią nuotrauką žiūri žmogus.
Naujausiuose tyrimuose tyrėjai iššifravo smegenų signalus, sukuriamus žiūrint video ištraukas. Signalai buvo siunčiami į kompiuterį analizei. Kompiuteris atrinko 100 panašių video ištraukų, o vėliau ir atkūrė tą vienintelę, kurią žiūrėjo žmogus.
Mokslininkai teigia, kad vis dar reikia perprasti tai, kaip smegenys apdoroja dinaminius regimuosius išgyvenimus, kuriuos patiriame kiekvieną dieną, tačiau kolkas visas dėmesys skiriamas išsiaiškinti tai, kaip smegenys dirba žiūrint filmų ištraukas.