Mokslininkams pavyko izoliuoti antimedžiagos dalelę

2011-09-25

Sėkmingai izoliavusi antivandenilio atomus net 1000 sekundžių, tarptautinė tyrėjų komanda, pasivadinusi ALPHA sąjunga, žengė didelį žingsnį pirmyn spręsdama vieną didžiausių moderniosios fizikos galvosūkių: kodėl didžioji visatos dalis yra sudaryta iš medžiagos, kai medžiaga ir antimedžiaga yra simetriškos. Jos turi vienodą masę, sukimosi greitį ir kitas ypatybes. Antimedžiaga pranyksta sąlyčio su medžiaga metu, todėl pastarasis atradimas yra labai svarbus moderniajai fizikai.

39-ių mokslininkų komanda izoliavo antivandenilio atomą „butelyje“, apsuptame aštuoneriopų magnetinių ričių ir pora veidrodinių ričių. Antivandenilio atomas negali būti izoliuotas tol, kol jo energija pastebimai nesumažėja. Tai buvo didžiausia problema, nes antimedžiagos dalelės yra labai energingos, o mažinant jų energiją reikia vengti bet kokio sąlyčio su medžiaga. Anksčiau mokslininkams pavykdavo išlaikyti antivandenilio atomą izoliuotą maždaug penktadalį sekundės.

Paskatinti savo sėkmės, komanda visą dėmesį skirs dar didesniam antivandenilio atomų energijos mažinimui. Jau dabar mokslininkai sugeba išlaikyti atskiras antimedžiagos daleles daugiau nei 1000 sekundžių. Galėdami pasiekti tai, mokslininkai žada šias daleles ištirti naudodami mikrobangų spektroskopą.

Tokiu būdu įkalindami antimedžiagos atomus fizikai galės atsakyti į klausimus, kylančius apie medžiagos ir antimedžiagos simetriją. Antimedžiaga yra laikoma pagrindinė fizikos savybe. Jei bus aptikta esminių skirtumų tarp vandenilio ir antivandenilio atomų, standartinis fizikos modelis turės būti perrašytas, o mūsų visatos supratimas pasikeis.

Antimedžiaga nuo medžiagos skiriasi tuo, kad jos atomuose elektronai yra teigiami (vadinami pozitronais), o protonai – neigiami. Medžiagoje elektronai yra neigiami, o protonai – teigiami.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...