Nafta yra modernaus pasaulio gyvybės šaltinis, o vidaus degimo variklis iki šiol yra nepakeičiamas. 2009 metais visame pasaulyje buvo išgauta 84-85 milijonai barelių. Beveik tiek pat tais metais ir buvo suvartota. Jei ir toliau išteklius naudosime tokiu tempu, kiek ilgai jų pakaks?
Žemės paviršiuje yra begalė naftos gręžinių. Kai kurie vis dar aktyvūs, kai kurie seniai išsiurbti. Naftos kompanijos pirmiausia išnaudoja didesnius naftos gręžinius, ir tik vėliau pereina prie mažesnių ir gilesnių. Naujosios technologijos leidžia pradėti naudoti ir tuos rezervus, kurių anksčiau pasiekti nebuvo įmanoma.
Prieš prasidedant laipsniškam išteklių mažėjimui, bus pasiektas taškas, vadinamas aukščiausiuoju naftos tašku. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, naftos išteklius laikykime kavos pripildytą grafiną. Iš pradžių kavos iš grafino galime prisipilti be didelių pastangų, kol galiausiai reikia smarkiai jį paversti, kad pribėgtų pilnas puodelis. Aukščiausiasis taškas šiuo atvėju būtų paskutinis pilnas kavos puodelis. Naftos poreikis vis auga, o Žemės naftos ištekliai neatsinaujina.
Kai kurios šalys jau pasiekė šį tašką. Yra paskaičiuota, kad žemėje yra likę 3,74 trilijonai barelių naftos: tris kartus daugiau, nei nustatyta žemiausioji riba. Tikimasi, kad naftos ištekliai pradės mažėti po kelių dešimtmečių, maždaug 21-ojo amžiaus viduryje.
Kas nutiks, kai bus pasiektas šis taškas? Blogiausiu atvėju, naftos kainos smarkiai šoktels, globalizacija baigsis, prasidės anarchijos plitimas ir nežmoniškas likusiųjų naftos gręžinių saugojimas.
Labiau optimistinio scenarijaus atvėju, sumažės mūsų priklausomybė nuo iškastinio kuro, pradėsime naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Kai kurie šaltiniai teigia, kad pasibaigus naftai stabilizuosis ir pasaulio politika.
Pasauliniai naftos ištekliai negali amžinai patenkinti augančios paklausos, todėl būtina naudoti naujus energijos šaltinius. Net jei ir sugebėtume išsiurbti naftą iki paskutinio lašo, didėjantis trūkumas ir augančios kainos privers daryti pokyčius daug ankščiau, nei baigsis nafta.