Nustatytos smegenų ląstelės atsakingos už pabudimą ryte

2011-11-07

Ryški šviesa pažadina mus bei padeda išlikti budriems. Labai ryški šviesa taip pat turi antidepresantinių efektų. Iš kitos pusės, tamsūs kambariai priverčia mus jaustis mieguistais.

Tyrėjai nustatė neuronų grupę, kuri reaguoja į mus pažadinančią šviesą. Teigiama, kad ląstelės, prižadinančios, yra aptinkamos pagumburyje. Jos taip pat yra atsakingos už nervų sistemą, kūno temperatūrą, alkį, troškulį bei miegą.

Ląstelės skleidžia neurotransmiterius, pavadintus hipokretinu. Be hipokretino smegenys ryškioje šviesoje negali išlikti budrios.

Ankstesni tyrimai parodė, kad hipokretino trūkumas sukelia narkolepsiją ir mieguistumą, kurie yra susiję su Parkinsono liga, tačiau šio neurotransmiterio vaidmuo esant normaliam jo lygiui iki šiol nebuvo nustatytas.

Tyrimo rezultatai paaiškina, kodėl sergantys narkolepsija nepabunda esant ryškiam apšvietimui ir kodėl Parkinsono liga sergantys žmonės yra labiau linkę į depresiją. Šviesa turi antidepresantinių savybių, todėl žmonės, nereaguojantys į šviesą, depresiją išgyvena dažniau.

Tyrimo rezultatai bus panaudoti miego sutrikimų bei depresijos gydimui.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...