Rusų kosminis zondas, kuris turi nusileisti Marso palydovo paviršiuje, po įrangos gedimo trečiadienį įstrigo Žemės orbitoje. Mokslininkai lenktyniauja su laiku siekdami paleisti zondo variklius, nes priešingu atveju erdvėlaivis suduš Žemės paviršiuje.
Teigiama, kad zondas gali tapti vienu pavojingiausiu į Žemę atsitrenkusių žmogaus sukurtų objektų, nes erdvėlaivyje yra tonos labai kenksmingo kuro.
Nepilotuojamas Fobos-Grunt sėkmingai buvo paleistas Zenit-2 raketa praėjusį trečiadienį iškart po vidurnakčio Maskvos laiku. Nuo raketos zondas atsiskyrė praėjus vienuolikai minučių po paleidimo, tuomet jis turėjo įjungti savo variklius, kuriais jis būtų reguliavęs savo trajektoriją link raudonosios planetos. Du bandymai paleisti variklius buvo nesėkmingi.
Rusijos kosmoso agentūros vadovas Vladimiras Popovkinas teigia, kad varikliai neįsijungė dėl gedimo zondo orientacinėje sistemoje. Mokslininkai per tris dienas turėjo atkurti erdvėlaivio kompiuterio programą ir paleisti šiuos variklius, nes kitaip zondo akumuliatoriai būtų išsikrovę.
Teigiama, kad erdvėlaivio kontrolės susigrąžinimas nėra neįgyvendinama misija. Tereikia surasti klaidingą kodo vietą. Vis dėlto, šį darbą apsunkina ribotos komunikacijos galimybės.
Pranešama, kad iki lapkričio 11-osios mokslininkams nepavyko užmegzti ryšio su erdvėlaiviu, tačiau zondas pradėjo naudoti savo saulės elementus. Dėl papildomos galios erdvėlaivis galės suktis aplink Žemę ilgesnį laikotarpį. Mokslininkai atgauti zondo kontrolę privalo iki lapkričio 21-osios dienos, kitaip bus praleistas „paleidimo langas“ ir zondas savo tikslo nebepasieks. Teigiama, kad nesėkmės atveju erdvėlaivis į Žemės atmosferą pereis lapkričio 26-ąją.
Jei rusams pavyks pataisyti zondą, Fobos-Grunt Marso orbitą pasieks 2012-ųjų rugsėjį, o Fobo paviršiuje nusileis 2013-aisiais. Zondas turėtų į Žemę pargabenti 200 gramų Fobo dirvos pavyzdžių.
Mokslininkai tikisi, kad surinkti uolienų pavyzdžiai leis atsakyti į klausimus apie Fobo kilmę. Yra manoma, kad Fobas yra asteroidas, pritrauktas Marso gravitacijos, tuo tarpu kiti teigia, kad tai atskilusi planetos dalis po susidūrimo su kitu kietu kūnu.