Skrydis į audros centrą

2011-12-14

Mokslininkai pasiryžo išnagrinėti Škotiją nusiaubusią audrą.Tyrimui buvo pasitelkta aviacija, kurios dėka buvo tiriami aplink audrą susidarę atmosferos pasikeitimai ir į audros „širdį“ išleisti, specialiai tam pagamintas, instrumentų rinkinys. Surinkta informacija padės patobulinti orų prognozes, tai suteiks beprecendentines žinias apie tai kas vyksta audros turbulencinėje gilumoje. Ši audra susidarė iš išskirtinai stipraus vėjo; matavimo stotys užfiksavo 266 km/h vėjo gūsius.

Aviacijos pagalba buvo nustatyti šie audros kintamieji veiksniai: vėjo greitis, temperatūra, drėgmė, debesų daleles audros centre. Mokslininkai nugabeno instrumentus tiesiai į audros centrą, kad nustatyti audros „profilį“ – kaip atmosferinės savybės keičiasi objektui vertikaliai judant per audros epicentrą. Visa ši informacija buvo perduota į aviacinę bazę „Exeter“. Naujai surinkta informacija gali būti panaudota prognozuojant tolimesnį audros vystymąsi.

„Šios dienos tyrimai yra didelis žingsnis link pavojingų vėjo reiškinių prognozavimo pagerinimo“, – teigė Manchester universiteto profesorius, Geraint Vaughan. Šis atmosferos tyrinėtojas liko ant žemės, stebėjo ir analizavo kolegų surinktą informaciją. „Tai unikalus eksperimentas ir mes labai džiaugiamės turėdami galimybę jį atlikti. Šios audros labai retos, bet kaip paaiškėjo, mes esame tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku, kad surinkti visą svarbiausią šios audros informaciją“, – džiaugėsi mokslininkai.

Tyrėjai ir oro pajėgų komanda sureagavo taip greitai, nes jie buvo pasirengimo padėtyje; šis mėnuo yra DIAMET projekto mėnuo, kurio metu yra siekiama pagerinti galimybes ekstremaliai audringo oro prognozėms. Egzistuoja keletas paaiškinimų, kaip didelė audros formacija sukėlė tokius neįtikėtinai stiprius vėjus. Vienas iš jų: kad jie yra, taip vadinamo, „skorpiono srauto“ fenomeno pavyzdys. Šio fenomeno pavadinimas kilo po to, kai būrelis mokslininkų, stebėję debesų susidarymą iš aukščiau, pastebėjo, kad jų forma atrodo kaip skorpiono uodega. Duomenys apie tokias audras yra retenybė, todėl surinkta informacija yra neįkainojama.

Dauguma tyrime dalyvaujančių mokslininkų jau yra tyrinėję tokios rūšies audras, tačiau nei vienas nėra turėjęs pakankamai reikiamų duomenų, kad suprasti tikrąją audros dinamiką. „Mes tikimės, kad šis skrydis suteiks mums neįkainojamos patirties apie procesus dėl kurių kyla tokie stiprūs vėjai“, – kalbėjo Vaughan. Šiandien, meteorologai tiksliau negu bet kada gali nuspėti didžiausias audrų formacijas, tačiau audroms apimant vis mažesnius regionus šis procesas komplikuojasi, todėl darosi vis sudėtingiau išlanksto prognozuoti orus. Vaughan teigimu, dar per anksti spręsti, kurią hipotezę patvirtina surinkta informacija – dar neaišku ar audros stipriausi vėjai buvo sukelti „skorpiono srauto“ ar normalių audros procesų.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...