Privati Kalifornijos kompanija, vasario mėnesį į tarptautinę kosminę stotį ruošiasi išsiųsti pirmąjį komercinį krovinį. Penktadienį NASA paskelbė:“po vienerių metų ir vienos dienos, kosmoso tyrinėjimo technologijų korporacija „SpaceX“, tapo pirmąją privačia kompanija, kuri paleis kapsulę į orbitą ir ją saugiai sugražins atgal į žemę“.
Vasario 7, SpaceX bandys dar vieną orbitinį skrydį iš Cape Canaveral oro pajėgų stoties. Šį kartą, nepilotuojama „Dragon“ kapsulė skris į kosmoso stotį ir ten nusileis su atsargomis. „Taigi, tai naujos, komercinių krovinių siuntimo į kosmosą, eros pradžia“, – kalbėjo NASA mokslininkai. NASA į šią iniciatyvą investavo šimtus milijonų dolerių, tikėdamasi palengvinti kosminių stočių aprūpinimą reikiamais resursais.
SpaceX „Dragon“ kapsulė, kad patikrinti visų sistemų veiksmingumą, skris per dvi mylias nuo kosminės stoties. Kai ji priartės, stoties astronautai su specialia roboto ranka paims kapsulę. „Dragon“ kapsulė, galiausiai, bus paleista atgal į vandenyną. Nei vienas, iki šiol sukurtų, krovininių transporterių nėra grįžęs atgal, dažniausiai technika sudega. Jeigu susitikimo ir prisijungimo prie stoties procesai žlugs, SpaceX bandys dar kartą. Pradinis planas buvo palaukti iki trečios misijos pabaigos ir neskubėti. Tačiau SpaceX visą procesą skubino. Planuojama, kad nei vienas iš kapsulėje esančių resursų nebus gyvybiškai svarbus, taip bus apsidrausta nuo nesėkmės faktoriaus.
SpaceX kompanija, valdoma Paypal bendrakūrėjo Elon Musk, yra viena iš kelių kompanijų besivaržančių dėl kosmoso stoties lankymo privilegijų. Ši kompanija tikisi užimti šią stočių aprūpinimo rinką per artimiausius trejus metus. Iki to laiko, amerikiečiai bus priversti išsipirkinėti vietas rusiškame „Sojuz“ erdvėlaivyje. „Kiekvienas sprendimas, kurį mes priimame SpaceX kompanijoje yra orientuotas į įgulos gabenimą į kosmosą“, – penktadienį, Sietle vykstančiame forume, kalbėjo kompanijos prezidentė Gwynne Shotwell. Ji kalbėjo, kad kompanija nekantrauja jau kitų metų pradžioje išbandyti krovinių gabenimą į kosmosą, o jau 2014 metais tikisi atlikti pirmuosius astronautų gabenimus į kosmosą. Kongresas komerciniai kompanijai už 2012 metus skyrė 406 milijonų dolerių, o tai yra ženkliai mažiau negu buvo prašyta, NASA reikalavo 850 milijonų dolerių. „Nepaisant to tai yra įsimintinas žingsnis“, – komentavo Garver.