Akių vyzdžiai gali susitraukti be smegenų įsikišimo

2011-11-03

Dauguma žmonių žino, kad gydytojai ryškia šviesa apšviečia paciento akį, norėdami nustatyti, ar smegenys vis dar gyvos. Jei vyzdys susitraukia, smegenys yra sveikos, nes žinduolių smegenys valdo vyzdžius. Tačiau naujojo tyrimo metu nustatyta, kad stuburinių gyvūnų vyzdžiai gali susitraukti be jokio smegenų įsikišimo.

Jau prieš 40 metų buvo žinoma, kad varliagyvių bei žuvų akyse yra šviesai jautrios rainelės, todėl jų vyzdžiai gali susitraukti neįsikišant smegenims, tuo tarpu buvo manoma, kad žinduolių vyzdžių susitraukimą reguliuoja smegenys. Vis dėlto, nei vienu atveju nebuvo žinoma, kas sukelia šį pokytį, tačiau dabar nustatyta, kad jį sukelia pigmentas melanopsinas.

Tyrėjai ištyrė daugelio žinduolių raineles prie jų prijungę matuoklį, matuojantį vyzdžio raumens susitraukimo jėgą. Nustatyta, kad naktinių gyvūnų, tokių kaip pelės, žiurkės, šunys, katės ir triušiai, vyzdžiai reaguodavo į šviesą, tuo tarpu dieninių gyvūnų, tokie kaip kiaulės ar voverės, vyzdžiai į šviesą nereaguodavo.

Nėra žinoma, kodėl dieniniai žinduoliai – taip pat ir žmonės – neturi tokios savybės. Manoma, kad naktinių gyvūnų akyse yra daugiau į šviesą reaguojančių ląstelių, kad jie galėtų geriau matyti tamsoje, todėl norėdami apsaugoti akis nuo ryškios šviesos, vyzdžiai susitraukia savaime be smegenų įsikišimo.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...