Aplinkinių nelaimės padeda jaustis geriau, teigia mokslininkai

2011-07-27

Džiaugsmas „degant kaimyno tvartui“ yra tarptautinis reiškinys, nors lietuviai dažnai įsitikinę, kad tai tik mūsų tautos neigiamas bruožas. JAV Stanfordo universiteto mokslininkai nustatė, kad žmogaus darbovietėje matomas kolegų liūdesys ar nesėkmės jį patį verčia jaustis geriau.

Universiteto psichologijos mokslininkai tarp studentų atliko apklausų bei tyrimų, kurių metu paaiškėjo, kad žmonės, kurių aplinka yra džiugi ir laiminga, patys jaučiasi liūdniau, teigia esantys vieniši ir mažiau patenkinti savo gyvenimais. O kuomet aplinkiniams nesisekė, tyrimo dalyviai jautėsi kiek geriau ar bent mažiau liūdėjo dėl savo problemų.

Negana to, vienas tyrimo autorių, psichologijos mokslų daktaras Alexas Jordanas atkreipia dėmesį ir į tai, kad žmonėms prastą nuotaiką dažnai sukelia tokie socialiniai tinklai kaip „Facebook“, kurių vartotojai paprastai yra linkę skelbti tik palankią informaciją apie save ir savo gyvenimus. Tai esą sukuria iliuziją apie kitų laimingus gyvinimus, nors tikrovė gali būti ir kiek kitokia.

Be to, tyrimo metu nustatytas ir klaidingas žmonių įsivaizdavimas apie kitų laimę. Psichologai suskaičiavo, kad jų apklausos dalyviai viešumoje yra linkę slėpti savo neigiamas emocijas ir stengiasi atrodyti laimingi nepaisant tikrųjų savo problemų. Tai gali sukurti įspūdį „visi yra laimingesni ir geresni už mane“, kuris neretai yra klaidingas, tačiau sukelia nemalonių jausmų.

„Matydami savo draugų šypsenas viešumoje žmonės mano, kad aplinkiniai yra visuomet laimingi“, – komentuoja A. Jordanas straipsnyje, paskelbtame žurnale „Personality and Social Psychology Bulletin“.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...