Kolorado Universiteto Nacionalinis Sniego ir Ledo Duomenų Centras paskelbė, kad jūros ledo danga, plūduriuojanti Arkties vandenyne, pasiekė savo mažiausią lygį 2011-aisiais. Tai yra antras pagal dydį mažiausias lygmuo nuo to laiko, kai palydovai pradėjo matuoti jo mastą 1979 metais.
2011 metų rugsėjo 9 dienos duomenimis, Arkties ledo mastas sumažėjo 4,33 milijono kvadratinių kilometrų. Šių metų minimumas yra daugiau nei 2,5 milijono kvadratinių kilometrų žemiau, nei vidutinis 1979-2000 metų rugsėjo mėnesio mastas. Palyginimui, tokia terotorija lygi Teksasui ir Kalifornijos valstijoms kartu sudėjus.
Nors šių metų rugsėjo minimumas yra didesnis nei visų laikų minimumas, nustatytas 2007-aisiais, jis išlieka žymiai mažesnis, nei vidutinis ilgo laikotarpio lygmuo. Jis taip pat nebeįeina į klimato nepastovumo ribas. Dauguma mokslininkų tiki, kad Arkties ledo tirpimas yra susijęs su temperatūros augimu, kurį sukelia žmonių sukurtos šiltnamio efektą skatinančios dujos.
„Kiekvieną vasarą matydami labai žemą ledo lygį, tokios pat situacijos tikimės ir kitais metais.“ – teigia Sniego ir Ledo Duomenų Centro direktorius Mark‘as Serreze‘as. „Dabar Arkties ledo danga yra labai plona, lyginant su tuo, kokia ji buvo prieš 30 metų. Mes to nebegalime laikyti tiesiog sutapimu. Mes rimtai pradedame domėtis šiuo per pastaruosius dešimtmečius tirpstančio ledo modeliu.“
Serreze‘as teigia, kad 2007-aisiais buvo beveik tobulos sąlygos šioms specifinėms oro sąlygoms susidaryti. Vėjai virš Arkties atnešė daugiau nei įprasta šilto oro, kuris padėjo ledui tirpti. „Įdomiausia tai, kad šiais metais mes iš viso nepastebime jokių panašių oro sąlygų“ – pridūrė jis.
Per pastaruosius penkerius metus užfiksuoti penki žemiausio lygio ledo mastai nuo matavimų pradžios 1979 metais. „Pirminė priežastis yra temperatūros didėjimas Arktyje, ir mes be abejonės žengiame ta kryptimi, kai vasaros laiku ledo čia nebebus.“ – teigia Walt‘as Meier‘is, Sniego ir Ledo Duomenų Centro mokslininkas. Mūsų skaičiavimais tai turėtų nutikti maždaug 2030-aisiais ar 2040-aisiais.“
Meier‘io teigimu, yra tikimybė, kad ledo masto lygis gali šiek tiek kristi dėl besikeičiančių vėjo krypčių ar tirpimo sezono pabaigoje. Pirmąją spalio savaitę Nacionalinis Sniego ir Ledo Duomenų Centras pateiks pilną analizę, kurioje bus palyginti 2011-ųjų metų duomenys su praėjusiais metais.