Fizikinis modelis, kuris nusako, kaip skysčių molekulės sąveikauja tarpusavyje iki šiol nebuvo nustatytas. Hidrofobinės sąveikos paaiškina tai, kodėl vanduo nesimaišo su alyva, kaip sudaryti baltymai ir kas kartu sulaiko biologines membranas. Tyrėjai iš Kalifornijos Universiteto Santa Barbaroje atrado naują būdą, kaip galima išstudijuoti hidrofobines sąveikas sukeliančias jėgas atominiame lygmenyje bei pirmą kartą tai aprašė matematine formule. Su šia formule galima išmatuoti medžiagos hidrofobines charakteristikas.
Naujoji formulė turėtų būti panaudojama nustatyti molekulines jėgas tarp vandens ir organinių medžiagų jame.
„Mums pagaliau pavyko sėkmingai sujungti teoriją bei praktines žinias,“ – teigia universiteto profesorius Bredas Chmelka. „Šį atradimą atlikome panaudoję į šviesą reaguojančias paviršiaus molekules, išmatavome jų paviršiaus įtempio jėgas bei pritaikėme savo teorines žinias.“
Labai jautrus mokslininkų naudotas instrumentas hidrofobines jėgas galėjo aptikti molekuliniame lygyje. Ši technika buvo inicijuota dar 1970 metais, o dabar ji naudojama kaip standartinė technika paviršiaus jėgoms aptikti.
Waalso teorija teigia, kad vanduo ir alyva neturėtų atsiskirti, o jų paviršius neturėtų sudaryti membranų, tačiau tai vyksta dėl iki šiol neištirtų hidrofobinių reakcijų. Tokios reakcijos yra svarbios gyvybės vystymuisi.
Naujoji lygtis bus panaudojama vandens filtravime, membranų atskirime, biomedicininiuose tyrimuose, genų terapijose, biokuro gamyboje bei maisto pramonėje.