Prieš 470 milijonų metų atsiradę augalai galėjo įtakoti ledynmečių susidarymą, – apie naują Oksfordo ir Exeter universitetų mokslininkų tyrimą buvo rašoma „Nature Geoscience“ leidinyje. Mokslininkų komanda nutarė nustatyti kokią įtaką sausumos augalai padarė klimatui Ordoviko periodo metu (periodas pasibaigė prieš 444 milijonus metų).
Per šį laikotarpį klimatas palaipsniui šalo, o tai privedė prie eilės ledynmečių. Šis globalus atšalimas buvo sukeltas ženklaus anglies atmosferoje sumažėjimo, kuris, kaip mano mokslininkai, buvo sukeltas naujai atsiradusių augalų.
Pirmieji sausumos augalai buvo nedideli ir išoriškai priminė šiuolaikines samanas. Tyrimas atskleidė, kad jie iš dirvožemių siurbė tokius mineralus kaip kalcis, magnis, fosforas, o iš uolų geležį. Atlikdami šiuos procesus šie augalai sukėlė žemės paviršiaus eroziją. Tai turėjo ryškią įtaką globaliam anglies ciklui, o vėliau klimatui. Taip pat, tai galėjo įtakoti masinį jūrų gyvybės nykimą. Tyrime iškelta hipotezė, kad augalai iš uolienų siurbdami maistingąjį fosforą ir geležį, padidino šių medžiagų kiekį patenkantį į vandenynus. Tai iš atmosferos pašalino dar daugiau anglies ir dar dviems laipsniais atšaldė klimatą. Spėjama, kad tai galėjo suduoti stiprų smūgį ir jūrų gyvybei.
Savo tyrimams mokslininkai naudojo samanas. Jie į inkubatorius sudėjo akmenis su samanomis, o po trijų mėnesių buvo tiriama, kokį poveikį jiems padarė samanos. Vėliau tyrėjai naudojosi žemės sistemos modeliu, kad suprasti kokios augalų rūšys per Ordoviko periodą galėjo sukelti klimato pasikeitimus. Vienas iš pagrindinių tyrėjų, profesorius Tim Lenton iš Exeter universiteto teigė: „Šis tyrimas parodo kokį stiprų poveikį augalai daro mūsų klimatui. Nors augalai mažindami anglies kiekį atmosferoje, vis dar šaldo žemės klimatą, jie negali konkuruoti su pačių žmonių sukeltais klimato kaitos faktoriais. Tiesa sakant, augalams prireiktų milijono metų tam, kad iš atmosferos išvalytu dabartines anglies emisijas“. Profesorius Liam Dolan iš Oxford universiteto, teigė: „Svarbiausia šio tyrimo žinutė yra ta, kad augalų invazija sukėlė milžinišką klimato kaitą. Todėl mūsų atradimai pabrėžia, kad augalai atlieka svarbų klimato kontrolės priežiūros vaidmenį: jie tai darė praeityje, daro tai dabar ir tikriausiai tai darys ir ateityje“.
Parengė: Martynas Vaičekauskas