Ar bėgimas maratone naudingas sveikatai, ar tai iššaukia organizmo stresines reakcijas?
Grupė mokslininkų kartu su bėgikais iš “Heart and Stroke” fondo praktiškai atsakė į šį klausimą. Jie panaudojo magnetinio rezonanso topografiją norėdami sužinoti kas vyksta su širdimi bėgikui “sukant” kilometrus.
“Maratonų bėgikai gali būti žymiai mažiau sveiki, nei jie mano,” – pasakė Eric Larose per 2010 metų Kanados Širdies ir Kraujagyslių sistemos kongresą.
“Jei organizmas prieš bėgimą nėra gavęs intensyvaus fizinio krūvio, širdis, maratono metu, patenka į stresinę būseną ir stengiasi pati išgyventi”
Tyrime pastebėta, kad nenormalus širdies segmentų dydis buvo labiau paplitęs mažiau sportuojančių žmonių grupėje. Maratono metu, jų širdis rodė didesnės pažeidimo rizikos ženklus nei bėgikų, kurie nuolatos gauna fizini krūvį (treniruojasi).
“Be tinkamo pasiruošimo, bėgimas maratone gali pažeisti jūsų širdį. Laimei fizinio krūvio metu patirta žala yra grįžtamas procesas. Tačiau pilno atsistatymui gali prireikti iki trijų mėnesių.” – sakė Dr. Larose
Jie išstudijavo poveikį MRT matavimų pagalba, kai įprastame tyrime yra naudojamas stetoskopas.
Kairysis širdies skilvelis yra padalintas į 17 segmentų, kurie sudaro širdies visumą. Kai segmentas pažeistas, kaimyniniai segmentai gali perimti jo funkcijas. Tai padaro širdį stipresnę ir labiau fiziškai pasirengusią.
Taip pat gydytojams praktiškai neįmanoma diagnozuoti širdies sutrikimus vertinant širdį, kaip vientisą raumenį.
“Širdis nėra tokia paprasta, kaip atrodo – tai svarbus prisitaikymo, išgyvenimo mechanizmas. Jis panašus į smegenų funkcionavimo pakitimus po insulto.”
“Kadangi MRT galimybės labai ribotos, mes liekame tik su vienu praktiniu testu galinčiu nusakyti bėgiko širdies fizinį pasirengimą. “V02 max” testas – greičiausia priemonė nustatyti aerobinę ištvermę.”
“V02 max” tiesiogiai išmatuoja organizmo deguonies suvartojimą ir tai geriausias testas nustatyti maksimalų bėgikų širdies dažnį (dūžiai per minutę). Testo metu naudojamas bėgtakis arba stacionarus dviratis.