"Cassini" aptiko deguonį ir anglies dioksidą Saturno palydovo Rhea atmosferoje

2011-07-27

NASA erdvėlaivis “Cassini” skrisdamas pro Saturno antrąjį pagal dydį palydovą Rhea, aptiko ploną atmosferos sluoksnį, kurį sudaro 70% deguonies ir 30% anglies dioksido. Manoma, kad cheminė atmosferos sudėtis liko nepakitusi dėl apledėjusio palydovo paviršiaus.

Mokslininkai iš JAV, JK ir Vokietijos analizuojami gautus duomenis iš “Cassini” sako, kad su “Hubble” teleskopu ir “Galileo” zondu yra anksčiau pastebėję oksiduojančias atmosferas. Tačiau tai yra pirmas kartas, kai deguonies buvimas tiesiogiai aptiktas ant bet kurios planetos ar palydovo.

Rhea yra vos 1,5km skersmens ir jis visada padengtas plonu vandens ledo sluoksniu. Vidutinė paviršiaus temperatūra siekia -180 laipsnių Celsijaus. Naujai atrastas deguonies ir anglies dioksido atmosferos sluoksnis vos 100km storio.

Manoma, kad deguonis susidaro, kai vandens molekules padalina energingos dalelės, šis procesas vadinamas radiolize. Tuomet deguonis išmetamas į atmosferą ir pagaunamas Rhea gravitacijos. Duomenys rodo, kad 130 gramų deguonies pagaminama per sekundę. Anglies dioksidas atsirado iš sauso ledo, įstrigusio mėnulio paviršiuje arba iš krentančių meteoritų. Kita versija – jis gali ištrūkti iš palydovo paviršiaus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...