Sugebėjimas pasitikėti, mylėti ir išspręst konfliktą tarp mylimųjų susiformuoja jau vaikystėje – daug anksčiau negu jūs manėte. „Jūsų tarpasmeniniai išgyvenimai, susiję su jūsų mama per pirmuosius gyvenimo 12 – 18 mėnesių, nustato jūsų romantinio elgesio normas po 20 metų“, – teigia psichologas Jeffry A. Simpson. „Jau prieš išmokstant šnekėti, tavo mintyse užkoduojamas ir nustatomas tam tikras požiūris“
Šie nusistatymai gali keistis sulig kiekvienais naujais santykiais, tačiau streso atveju, seni įpročiai sugrįžta. Jeigu su kūdikiu yra blogai elgiamasi jis pereina į gynybinę fazę; kūdikis, kurio mama buvo dėmesinga ir rūpestinga, lengviau įveikia iškylančias problemas.
Tai yra „organizacinis“ požiūris į žmogaus socialinį vystymąsi. Simpson aiškina: „žmonės visada randa nuoseklų, prisitaikantį būdą, kaip remiantis ankstesniais išgyvenimais, reaguoti į dabartinę aplinką. Tai kas nutinka kūdikystėje įtakoja tai koks tu būsi suaugęs“
Mokslininkai šiai teorijai pateikia įrodymus, tyrinėdami motinos su kūdikiu ryšį bei santykius ir susiedami tai su vėlesniais meilės ryšiais. Tyrimo subjektai buvo 75 vaikai, kurių mamos uždirba mažas pajamas. Kūdikiai susiduria (susijusiomis su mamomis) su keistomis ir stresinėmis situacijomis, taip jie išbando: koks saugus ir stiprus tarp jų yra ryšys. Šio tyrimo autoriai orientavosi į vaikų sugebėjimus „išspręsti“ konfliktus mokykloje, su draugais ir su mylimaisiais.
Pasitelkus keletą analizių, tyrimai pateikė ankstyvojo kodavimo įrodymus – patvirtindami ankstyvosios psichologijos teorijas. Tačiau, jų atradimai skiriasi nuo ankstesnių idėjų. „Psichologai šios teorijos plėtojimą pradėjo manydami, kad žmogaus elgesyje ir savybėse yra daug tęstinumo“, – teigė Simpson. „Mes radome silpną, bet labai svarbų ryšį tarp kūdikio motinos rankose ir dvidešimtmečio savo mylimosios rankose. Tačiau, keičiantis daug aplinkybinių faktorių, yra vis sunkiau rasti stabilaus tęstinumo įrodymų“, – tęsė mokslininkė.
Simpson apibendrino:“ geros naujienos: jeigu tu gali suprasti pagal kokius praeities modelius veikia tavo mąstymas. Ir jeigu tu susirandi patikimą ir pastovų partnerį, tu gali perkoduoti savo nusistatymus bei elgesį. Tuomet, senesnė patirtis su partneriais gali būti užmiršta: išduotas kūdikis gali tapti patikimu žmogumi, o kūdikiai nepatyrę meilės gali ir vėl išmokti mylėti.“