Japonų mokslininkai pavertė krabo kiautą permatomu

2011-12-02

Grupė tyrėjų, dirbančių Kioto universitete Japonijoje, sugebėjo paversti įprastą krabo kiautą į permatomą. Tyrėjų komanda rėmėsi cheminiu procesu tam, kad išnaudotų specialiąsias chitino, vienos pagrindinės medžiagos sudarančios krabo kiautą, savybes.

Pagrindinis šių tyrimų tikslas yra rasti naujas medžiagas, kurios padėtų padaryti elektroninių prietaisų ekranus ir saulės elementus lankstesnius ir geriau prisitaikančius prie paviršiaus. Po to, kai krabo kiautas buvo padarytas permatomu, komanda pritaikė tą pačią techniką medžiagai, padarytai iš suskaldyto chitino ir akrilo, kad atlikti tą patį eksperimentą ant popieriaus lapo.

Norėdami panaikinti nuo kiauto viską, kas nebuvo chitinas, ir padaryti krabą permatomu, tyrėjai, pirmiausia pamerkė jį į druskos rūgštį, natrio hidroksidą ir etanolį. Vėliau kiautas buvo įmerktas į akrilo dervos monomerą, kuris privertė chitiną tapti permatomu. Bandomasis krabas išlaikė visas fizines charakteristikas, tačiau tapo panašiu į medūzą.

Dar vienas teigiamas chitino aspektas – jis nesiplečia kai yra kaitinamas. Ši savybė būtų labai naudinga gaminant plokščius arba sulankstomo tipo ekranus televizoriam ir kompiuteriam arba pritaikant saulės elementams, kurie galėtų būti pritaikyti įvairiems paviršiams. Medžiaga panaši į popierių, kurią pagamino tyrėjų komanda, pasirodė esanti dešimt kartų atsparesnė karščiui negu tradicinės medžiagos, tokios kaip stiklo pluošto epoksidas, negana to ji stipriai perduoda šviesą.

Jeigu chitinas pasirodytų esąs naudingas atradimas elektronikos medžiagų moksle, tai nudžiugintų mokslininkus ir vartotojus, nes jis pasižymi didele gausa. Chitino apstu ne tik krabo kiaute, bet ir natūraliame pasaulyje, jis randamas beveik visuose vėžiagyviuose, tai pat daugelyje vabzdžių ir voragyvių.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...