Antradienį Jungtinės Amerikos Valstijos įsipareigojo prisijungti prie Europos Sąjungos iniciatyvos sukurti kosmoso elgesio kodeksą, kuris nustatytų kosmose skraidančių erdvėlaivių taisykles ir sumažintų augančią susidūrimų problemą. „Kosmoso aplinkos tvarkos išlaikymas, dėl kosmoso susidūrimų ir neatsakingų dalyvių, yra rizikoje. Būtent dėl šių iššūkių Jungtinės Valstijos nusprendė susivienyti su Europos Sąjunga ir kitomis šalimis tam, kad sukurti tarptautines kosmoso elgesio taisykles“, – teigė valstybės sekretorė Hillary Clinton. Šios taisyklės ilgajame laikotarpyje turėtų nustatyti atsakingo elgesio gaires ir taip padėti išlaikyti tvarką, saugumą, stabilumą bei užtikrinti kosmoso apsaugą. Anot Clinton, darbas kuriant šias taisykles dar tik prasidėjo.
Šis pasiūlymas buvo iškeltas 2009 metais nusiginklavimo konferencijoje Europos Sąjungos iniciatyva, dieną po to, kai susidūrė nebenaudojamas Rusijos karinis ir JAV komunikacinis satelitai. Civilinio ir karinio naudojimo taisyklių projektas, įtraukiantis kosmoso objektų tyrinėjimų įsipareigojimus ir integralumą, buvo patvirtintas Europos sąjungos dar 2008 metais. „Šalys, kurios patvirtins šias taisykles, įsipareigos užtikrinti laisvą kosmoso eksploatavimą taikiems tikslams, be jokios interferencijos, gerbiant apsaugą, saugumą ir kitų kosmoso objektų integralumą kosmose“, – buvo rašoma 2009 metais Ženevoje paskelbtame dokumente.
Anot Clinton, šalys taip pat įsipareigojo bendromis jėgomis apsaugoti nuo kenksmingo trečiųjų šalių kišimosi į kosmoso veiklą ir sieks apsaugoti kosmosą nuo tapimo konfliktine zona, net jeigu teks panaudoti karinę jėgą. Clinton teigimu, Vašingtonas partneriams aiškiai pasakė, kad nepalaiko jokių elgesių taisyklių, kurios bent kažkokia forma pažeidžia nacionalinio kosmoso saugumo veiksmus ar patį Jungtinių valstijų arba kitų sąjungininkų saugumą. Jungtinės Valstijos įsipareigojo ištaisyti pasikartojančias, nerimą keliančias tendencijas, kurios žaloja kosminę aplinką ir išsaugoti beribę ateities kosmoso naudą ateities kartoms. Šis Jungtinių Valstijų pranešimas pasirodė dieną po to, kai Rusijos Marso zondas, sveriantis 13,5 tonos, po sėkmingų dviejų mėnesių kosmoso tyrinėjimų, nukrito į Ramųjį vandenyną. Šešių tonų NASA satelitas, kuris buvo paleistas 1991 metais, praeitų metų rugsėjį patyrė analogišką likimą: nukrito į Ramųjį vandenyną šalia Kalifornijos.
Parengė: Martynas Vaičekauskas