Ką mato smegenys, kai akys nustoja matyti

2011-11-08

Kai įdėmiai žiūrime į figūrą ir kai ta figūra dingsta, nutinka keistas dalykas: matome netradicinių spalvų išlikusį vaizdą. Dabar japonų tyrėjai bando ištirti panašų reiškinį: kodėl išliekantis vaizdas pasirodo kitokia forma.

Tyrimas atskleidžia, kad išliekantis vaizdas yra sukuriamas ne akyje, o smegenyse – regimojoje už formą atsakingos smegenų žievės dalyje.

Bandymas buvo atliktas tris kartus su atitinkamai 82, 92 ir 44 dalyviais. Pirmųjų dviejų bandymų metu dalyviams buvo rodomi apskritimai ir šešiakampiai – užpildyti, neužpildyti, judantys ir nejudantys. Po dešimties sekundžių vaizdas dingdavo ir dalyvių buvo paprašyta pasakyti, ką jie mato.

Trečio bandymo metu matomasis laukas buvo padalintas į dvi dalis. Kaire akimi dalyviai stebėjo besisukančius apskritimus ir šešiakampius, o dešine – nejudančias figūras. Nustatyta, kad kairėje akyje matomas vaizdas tapo juodas, o dešinėje – baltas.

Pirmojo ir antrojo eksperimentų metu dalyviai vietoje apskritimų matė šešiakampius, o vietoje šešiakampių – apskritimus.

Ilgai žiūrint į nejudančius vaizdus, fotoreceptoriai tinklainėje tapdavo neefektyvūs. Toks reiškinys vadinamas tinklainės išblukimu. Tinklainės išblukimas negali sukurti kitokių formų vaizdų, nei išblukusios tinklainės forma. Taip pat viena akimi matomas vaizdas negali būti perteiktas į kitą akį. Tai reiškia, kad tokius vaizdus galėjo sukurti tik smegenys.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...