Nors internetas vis dar laikomas nauja technologija, sunku įsivaizduoti gyvenimą be jo. Kiekvienais metais sukuriama vis daugiau su internetu suderintų įrenginių. Šis tinklas supa visą pasaulį ir netgi siekia kosmosą. Tačiau kaip tai veikia?
Norint lengviau suprasti, kas tai yra, lengviausia įsivaizduoti, kad jis susideda iš dviejų komponentų. Pirmasis iš jų – kompiuterinė įranga (į tai įeina ne tik pats kompiuteris, tačiau ir maršrutizatoriai, serveriai, palydovai, ryšio bokštai ir kiti įrenginiai). Visi jie kartu sukuria tinklą.
Internetas yra lanksti sistema, kintanti kiekvieną kartą prie tinklo prisijungus naujam įrenginiui. Kai kurie įrenginiai yra galiniai: kompiuteris, išmanusis telefonas ar pan. Jie vadinami klientais. Įrenginiai, kuriuose saugoma mūsų matoma informacija vadinama serveriais. Kiti įrenginiai yra vadinami mazgais, nes jie jungia visus kitus tinklo įrenginius. Informacija perduodama kabeliais arba belaidžiu signalu ir palydovų ar ryšio bokštų.
Ši įranga nesukurtų tinklo be kito komponento, vadinamo protokolu. Protokolas yra taisyklių rinkinys, kuris leidžia įrenginiams vykdyti užduotis. Be protokolų rinkinio, prie kurio prijungti visi įrenginiai, komunikacija tarp įrenginių nebūtų įmanoma. Įrenginiai nesuprastų vienas kito informaciją siunčiant net ir nedideliu atstumu. Protokolai užtikrina ir būdą, ir kalbą, kurių padedami įrenginiai gali siūsti informaciją vienas kitam.