Nauji SPICAM spektrometro duomenys pirmą kartą parodė, kad Marso planetos atmosferoje yra pilna prisotintų vandens garų. Šis netikėtas atradimas leis geriau suprasti marso vandens ciklą ir atmosferos evoliucijos istoriją.
Nors į Marsą buvo siųsta begalė kosminių erdvėlaivių, atmosfera buvo ištirta labai menkai. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas planetos paviršiui tirti.
Stebinantys rezultatai buvo gauti išanalizavus SPICAM duomenis, surinktus pavasario ir vasaros metu. Jie parodė, kad Marso atmosfera nėra tokia, kokia įsivaizduota. Nors ir buvo pastebėta, kad Marso atmosferoje kaupiasi debesys, niekas nenumanė, kad ten gali būti persotintų vandens garų.
Marso atmosferoje vandens garų yra 10000 kartų mažiau, nei Žemėje. Vis dėlto šie garai yra labai svarbi marso atmosferos sudedamoji dalis. Persotintieji vandens garai atsiranda tuomet, kai dalis vandens garų nesušala ir nesikondensuoja, o lieka atmosferoje. Marso atmosfera yra pernelyg reta kondensacijai vykti.
Iki šiol manyta, kad persotintieji garai negali egzistuoti Marso atmosferoje, kadangi ten yra taip šalta, kad garai akimirksniu pavirstų į ledą. Vis dėlto, persotintųjų garų aptikta daugiau, nei galima įsivaizduoti. Jie yra 50 km aukštyje nuo planetos paviršiaus – 10 km aukščiau, nei Žemėje.
Šis atradimas padės astronomams geriau suprasti planetos globalinį klimatą ir vandens tekmės istoriją. Manoma, kad patekęs į atmosferą vanduo į atskirus atomus galėjo būti suskaldytas iš Saulės sklindančios radiacijos, ko pasekoje Marso paviršiuje vandens nebeliko.