Netikros miniatiūros apgauna smegenis, tačiau tik fotografijose. CSI ir BBC naujasis Šerlokas Holmsas turi kažka bendro, ir tai nėra kova prieš nusiskalstamuma.
Abu Tv serijalai panaudojo kameros apgaulę, kad sukurtų miniatiūrinių scenų iliuziją, šį mėnesį šis reiškinys buvo pirmą kartą paaiškintas mokslininkų.
“St Andrews” universiteto mokslininkų grupės atliktas tyrimas aiškina reiškinių pakėlimo-pakreipimo miniatiūrizaciją – kai objektai yra patalpinti miglotame fone siekiant juos padaryti mažyčiais.
Tai yra pirmoji empirinio tyrimo dalis, kuri pristatyto svarbią sąsają tarp vaizdo susiliejimo ir dydžio, bei ilgio suvokimo.
Radinys pagelbės mokslininkams, taip pat kaip fotografams, suprasti reiškinį, kuris iki šiol yra tikras galvosūkis vaizduojamiesiems menams ir mokslui.
Psichologas daktaras Dhanraj Vishwanath paaiškino: “Kai mes žiūrime į pasaulį, turime susidarę aiškų objektų distancijos vaizdą, nes smegenys turi daugybę informacijos, kurią turi kartu sudėti ir suskaičiuoti.”
“Smegenys naudoja šią informaciją automatiškam supratimui, kokio dydžio daiktai ten yra. Kuo toliau yra daiktas, tuo mažesnį paveikslą akis suformuoja. Tačiau smegenys pakeisdamos paveikslo dydį, naudodamos supratimą apie atstumą iki paveikslo,leidžia pamatyti daiktus tokius, kokie jie yra realybėje. Štai todel eidami tolyn nuo tavęs žmonės neatrodo susitraukę.”
Tačiau daktaras Vishwanath pastebėjo, jog žiūrint nuotraukas, tai visiškai kitas reikalas. Optinė apgaulė įvyksta todel, kad smegenys neturi tinkamos informacijos suprasti objektams nuotraukoje.
Jis paaiškino: “Kai mes žiūrime į nuotraukas, regimoji smegenų dalis neturi jokios informacijos susijusios su objekto distancija. Jos žino tik atstumą iki pačios nuotraukos. Tai yra todel, kad mes atpažįstame tik objektus nuotraukoje (pvz futbolininkas spiria kamuolį), o visą kitą mes mintyse tik spėjame, kaip toli ir kokio dydžio yra aplinka.
Susiliejimo iliuzijos efektas yra dažnai naudojamas vaizduojamajame mene ir fotografijoje, kur gyvenimiško dydžio daiktai ir vietos yra valdomi supančia migla, norint pavaizduoti sumažinto dydžio modelį. Objektų aukščio vaizdavimui: futbolo stadijonų, traukinių, dangoraižių – fotografijose.