Konektikuto universiteto tyrėjai, išgarsėję savo darbais apie raudonojo vyno naudą širdžiai ir kraujagyslėms, falsifikavo, daugiau nei 100 instancijų, pateiktus duomenis. Oficialūs universiteto atstovai teigė, kad daugelis mokslinių žurnalų, per paskutinius metus publikavusių mokslininkų straipsnius, apie potencialias problemas jau yra įspėti. Tyrėjas Dr. Dipak Das, atliko tyrimus su resveratroliu, raudonojo vyno ingredientu, kuris, spėjama, turi potencialo pagerinti sveikatą. Tačiau, Dr. Nir Barzilai, kurio tyrėjų komanda vykdo resveratrolio tyrimus Niujorke Alberto Einšteino medicinos koledže, teigia, kad mokslininkui Dipak Das šioje srityje trūksta kompetencijos.
Entuziazmas dėl potencialios raudonojo vyno naudos sveikatai išaugo po 2006 metais plačiai pasklidusių tyrimų rezultatų, kuriose buvo teigiama, kad nutukusios pelės gyvena ilgiau dėl resveratrolio injekcijų. Tyrėjas Das šiame tyrime nedalyvavo. Konektikuto universiteto atstovai teigė per septynis metus radę 145 tyrėjo Das sufalsifikuotus ir iškraipytus informacijos šaltinius. Jungtinių Valstijų tyrimų administracija inicijavo nepriklausomą šių šaltinių tyrimą. Das yra Konektikuto universiteto sveikatos centro širdies ir kraujagyslių tyrimų centro direktorius. Vienuolika mokslinių tyrimų žurnalų, kurie išspausdino šio mokslininko darbus, yra įspėti apie egzistuojančias problemas, kurios iškilo į paviršių 2008 metais gavus anoniminį skundą dėl potencialių tyrimo neatitikimų.
Universiteto sveikatos centras neseniai atšaukė 890 000 dolerių premiją, kurią turėjo gauti Das, taip pat įšaldė visą mokslininko tyrimų finansavimą. Jungtinių Valstijų tyrimų administracija gavo anoniminį pranešimą apie potencialius Das tyrimų, susijusių su resvetranoliu, neatitikimus ir informavo Konektikuto universitetą, kuris sušaukė specialią komisiją, kuri išanalizavo paskutinių 6 metų mokslininko darbus. Komisijos ataskaitoje buvo rašoma apie mokslininko neatsakingą požiūrį į tyrimus ir bendrąją mokslinės praktikos etiką. Komisija padarė išvadą, kad tai yra tarptautinio informacijos falsifikavimo ir fabrikavimo su tikslu apgauti atvejis.
Kai kuriais atvejais informacija buvo pakeista skaitmeniniu būdu; informacija iš vieno eksperimento buvo naudojama pagrįsti kitų tyrimų atradimus; „Mes esame giliai šokiruoti šio šokiruojančio elgesio, tačiau džiaugiamės, kad, visgi, anonimas mus informavo apie šį įvykį“, – teigė Austin, Konektikuto universiteto sveikatos reikalų prezidentas. „Nusižengimai vienoje laboratorijoje neįtakoja bendros sveikatos centro biomedicininių tyrimų kokybės. Mes iš visų darbuotojų reikalaujame griežto standartų ir kokybės reikalavimų laikymosi“, – teigė kompanijos atstovai.
Parengė: Martynas Vaičekauskas