Mokslininkų planuose – nuo žemės drebėjimų apsaugantis nematomumo apsiaustas

2012-02-22

Mančesterio universiteto matematikai sukūrė teoriją apie Hario Poterio „nematomo apsiausto“ stiliaus įrenginį, kuris nuo žemės drebėjimų galėtų apsaugoti įvairias struktūras, rašoma Proceedings of the Royal Society leidinyje.

Dr. William Parnell vadovaujama matematikos universiteto komanda, jau kuris laikas dirba prie nematomumą suteikiančio apsiausto teorijos, kuri iki šiol dažniausiai buvo minima tik mokslinės fantastikos pobūdžio diskusijose. Tačiau paskutiniu metu mokslininkai vis artėja prie šios idėjos realizacijos. Mančesterio tyrėjai susikoncentravo į apgaubiančius įrenginius, kurie galėtų nuo vibracijos bei žemės drebėjimų apsaugoti pastatus ir kitas struktūras. Dr. Parnell teigimu, apgaudus struktūrą hermetiškos gumos sluoksniu, galingos žemės drebėjimo bangos „nematytų“ pastato, todėl taip būtų išvengiama rimtų nuostolių. Teoriškai, pastatas arba jo komponentai būtų paslėpti.

Šis „nematomumas“ gali įgauti neįkainojamą prasmę kalbant apie ypatingos svarbos struktūrų (tokių kaip branduolinė elektrinė, valstybinės svarbos pastatai) apsaugą nuo gamtos stichijų bei teroristinių atakų. Tačiau anot mokslininkų, ši apsauga taps įmanoma tik tada, kai bus išrasta tokia apgaubianti technologija, kuri objektus, nepaisant elektromagnetinių, garso ar vibracinių bangų, paverčia nematomais. Mokslinės fantastikos nematomumo apsiausto sąvoka, be abejonės, geriausiai žinoma iš Hario Poterio knygų ir filmų, tačiau mokslininkai tikina, kad mokslinė realybė nuo fantastikos nedaug kuo skiriasi.

Išsamesni struktūrų apsaugos nuo elektromagnetinių bangų tyrimai prasidėjo prieš šešerius metus. Tačiau žemės drebėjimo bangų sferoje progreso buvo mažai. „Buvo padarytas didelis progresas teoriniame ir praktiniame apgaubimo technologijos sferoje. Mokslininkai prieš šešis metus pradėjo tyrimus nuo elektromagnetinių bangų, tačiau per paskutinius penkerius metus, mes pradėjome gilintis į kitas bangų rūšis, ypatingai į garso ir elastines bangas. Šis tyrimas parodė, kad mes turime potencialo kontroliuoti elastinių bangų greitį ir kryptį. Tai yra svarbu, nes mes norime nukreipti šias bangas į nano-aplikacijas“, – pasakojo Dr. Parnell.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...