Mokslinkai kuria žuvį – robotą, kuris tirs aplinkos taršą, vandens ekosistemą

2011-09-22

Mičigano Universiteto mokslininkai kuria žuvį-robotą, kuri galėtų stebėti vandens aplinkos ženklus, tokius kaip dumblių kaupimąsį ir teršalų nuotėkius. Žuvis yra belaidė ir turi begalę jutiklių, todėl ji galės plaukioti vandenyje ir rinkti informaciją. Tačiau kodėl kuriamas būtent tokios formos robotas?

Pagrindinis žuvies formos roboto pranašumas prieš kitokius povandeninius įrenginius yra mažos energijos sąnaudos ir krypties keitimo greitis bei manevringumas. Be to, siekdama užbrėžto tikslo robotinė žuvis gali pati save kontroliuoti, priešingai nei kiti nuotoliniu būdu valdomi įrenginiai.

Robotas elgiasi lygiai taip pat, kaip žuvis. Jis gali ištirti povandeninį pasaulį ir surinkti naudingą informaciją.

Žuvies pelekai yra pagaminti iš elektroaktyvių polimerų, kurie juda reaguodami į elektrą. Veikiami elektrinio lauko polimerai keičia savo dydį. Ši medžiaga veikia kaip dirbtiniai žuvies raumenys, tačiau ji yra daug atsparesnė įvairioms deformacijoms.

Mokslininkų teigimu, ši žuvis turi daug potencialo aplinkos tyrinėjimuose. Jei bus užtikrintas pakankamas finansavimas, tokios žuvys galės plaukioti savarankiškai, žmogui įsikišant minimaliai.

Robotinė žuvis gali sukaupti svarbios detalios informacijos, todėl tyrėjams bus lengviau ištirti, kas vyksta klimato pokyčiams veikiant vandens ekosistemą. Tokia žuvis galės matuoti deguonies lygį, druskingumą ar kitus visuomenės saugumui svarbius duomenis.

Komandos ateities planai yra sukurti žuvį, kuri galėtų plaukioti labai giliai vandenyje, pasipriešindama vandens srovėms, tačiau dabar jie visą dėmesį skiria žuvies, kuri gali panerti ir išnirti, kūrimui.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...