Tyrime apimančiame dešimtmečius kauptą mokslinę teoriją apie roplių dauginimąsi,
mokslininkai iš Šiaurės Karolinos Universiteto (JAV) atrado, kad smauglių patelės gali susilaukti palikuonių be poravimosi.
Dar labiau stulbina, kad jaunikliai gimę šiuo nelytiniu dauginimusi, turi požymius, kurie kaip buvo tikima yra neįmanomi.
Didelė vada jauniklių patelių gimusių iš “super mamos” smauglio nerodė visiškai jokios vyriškos lyties įtakos – jokių genetinių požymių, kad patinai dalyvavo dauginimosi procese. Visi jaunikliai išlaikė motinos retą recesyvinę spalvos mutaciją.
“Tai yra pirmas nelytinio dauginimosi kartas, moksliniame pasaulyje žinomas kaip partenogenezė, priskirtas smaugliams,” – sako Warren Booth, entomologijos docentas Šiaurės Karolinos universitete. Jis priduria, kad šie rezultatai privers mokslininkus iš naujo išnagrinėti roplių dauginimąsi, ypač labiau primityvių gyvačių rūšių, tokių kaip smaugliai.
Gyvačių lytinės chromosomos šiek tiek skiriasi nuo žinduolių – patinų ląstelės turi dvi Z chromosomas, kai patelių ląstelės turi Z ir W chromosomas. Tačiau tyrime, visi jaunikliai gimę nelytiniu dauginimusi turėjo WW chromosomas, anksčiau manyta kad tai yra neįmanoma. Tai buvo įmanoma padaryti tik sudėtingais manipuliavimais laboratorijos sąlygomis – ir net tada tik žuvims ir amfibijoms.