Mokslininkai daro didelę pažangą plėtojant sistemą, kuri tiria gyvų ląstelių mechanines savybes, ši technologija gali padėti diagnozuoti įvairias ligas bei geriau suprasti biologinius procesus. Tyrimuose yra naudojamas specialus atominės jėgos mikroskopas, kuris padeda tyrinėti tris visiškai skirtingas ląstelių rūšis.
Pavyzdžiui, ši technika gali būti naudojama ląstelių prilipimo prie audinių procesui tirti, o tai yra itin svarbu tiriant ligas ir kitus biologinius procesus. Sistema gali atsakyti į sekančius klausimus: kaip ląstelės juda ir keičia formą? Kaip vėžinės ląstelės reaguoja į metastazę? Kaip ląstelės reaguoja į mechaninį stimuliavimą? Dar viena svarbi šios technikos savybė – galimybė ištirti ląstelių mechanines savybes tada kai jos yra paveiktos antibiotikų arba stabdančių vėžį vaistų.
Atominės jėgos mikroskopas turi labai mažą virpantį zondą, kuris užfiksuoja informaciją apie nanometrinius ir mažesnius paviršius bei medžiagas. Įrenginys yra daug pranašesnis už šviesos mikroskopus, nes leidžia mokslininkams matyti daug mažesnius objektus.
Pagal mikroskope matomą vaizdą mokslininkai gali nustatyti apie skirtingų ląstelės vietų mechanines savybes. Aukštos rezoliucijos vaizdas bei didesnis negu kitų technologijų fokusavimo greitis, mokslininkams leidžia stebėti ląstelių biologinius procesus realiame laike. Tai yra vienintelis įrenginys, kuris gali užfiksuoti, nufotografuoti gyvos ląstelės mechanines savybes.
Tačiau egzistuojančios technologijos naudojamos kartu su atominės jėgos mikroskopu yra arba per lėtos arba neturi pakankamai aukštos rezoliucijos. Šios inovacijos trūkumai yra kompensuojami gerinant signalo perdavimo kokybę. Šiuo metu ši sistema yra naudojama trijų skirtingų ląstelių tyrimams: bakterijoms, eritrocitams (raudoniesiems kraujo kūneliams) ir žiurkių skaiduloms. Ši technologija yra beveik penkis kartus greitesnė už standartinę atominės jėgos mikroskopo technologiją. Minėtieji faktai tik patvirtina technologijos pritaikomumą ir milžinišką potencialą.