Naujausi tyrimai parodė, kad beždžionės turi žmonėms būdingų asmenybės savybių

2012-06-08
Nuo tų laikų, kai žmonės gyveno gretimoje aplinkoje su gyvūnais, jie svarstė ar kai kurie gyvūnai turi tam tikrus individualumo požymius, kaip žmonės, ar gyvūnams tik priskiriamos žmogiškosios savybės jų veikloje. Pavyzdžiui, daugelis mano, jog šunys yra unikalaus charakterio: jų būdas kaprizingas, jie tingūs, o kartais – neurotiški. Visai neseniai mokslininkai ginčijosi dėl kelių dalykų. Pirma, ar beždžionės, kurios yra daug arčiau mūsų daugeliu atžvilgių, sugeba jausti tai, ką jaučiame mes. Antra, ar jos skiriasi savo individualumu tarpusavyje, kaip mes, žmonės, ir jei taip – ar tą individualumą galima prilyginti mums.

Tarptautinės psichologų ir gyvūnų tyrinėtojų komandos atliktas naujausias tyrimas gali išspręsti šią problemą visiems laikams. Žurnale Animal Behavior (liet. – Gyvūnų elgesys), publikuotame moksliniame straipsnyje komanda teigia, kad jų tyrimas parodo, jog kai kurios beždžionės išsiskiria skirtingais asmeniniais bruožais, ypatingai šimpanzės turi tam tikras savybes itin artimas žmonėms.

Be to, kalbant apie gyvūnų individualumo bruožų palyginimą, mokslininkai taip pat studijavo žmonių asmenybės savybes. Per eilę metų jie pasiekė bendrą susitarimą, kad tokie bruožai gali būti susisteminti į penkis aspektus: pritarimas, atvirumas patirčiai, ekstraversija, neurotizmas ir sąžiningumas. Visi turime skirtingus anksčiau minėtųjų aspektų laipsnius, kurie sudaro mūsų bendruosius asmenybės tipus. Šiame naujausiame tyrime, komanda naudojo tuos pačius aspektus kaip priemonę beždžionių individualybių palyginimui tarpusavyje, ir pastarųjų gretinimui su žmonėmis.

Savo vykdomame tyrime komanda išsiuntė išplėstinę anketą 230 savanorių zoologijos soduose ir mokslinių tyrimų centruose keliose šalyse. Apklausose respondentai buvo prašomi įvertinti keturiasdešimt ar penkiasdešimt „elementų“, susijusių su asmenybe, kurie buvo suklasifikuoti balais nuo vieno iki septynių. Taip vadinami „vertintojai“, stebėjo šimpanzes ir beždžiones kažką veikiant, ir vertino pagal savo nuožiūrą. Rezultatai buvo išsiųsti atgal mokslinių tyrimų grupei, kuri pritaikė statistines analizes paklaidai pašalinti. Kai visa tai buvo padaryta, rezultatai parodė, kad šimpanzės turi visus penkis individualumo aspektus, tuo tarpu orangutangai – tik tris.

Tai, pasak tyrėjų komandos, parodo, kad šimpanzės tikrai skiriasi savo asmenybėmis tarpusavyje, o kas svarbiausia – individualumo požymiai beveik prilygsta žmogiškiesiems.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...