Esant šaltam orui, daugelis vaikų negali atsispirti šilto oro iškvėpimui ant langų ir piešimo ant susiformavusio kondensato.
Dabar įsivaizduokite langą kaip elektroninį prietaisą, kondensatas – ypatingai laidžios dujos ir raidės – nanovielų kontūrai.
Komanda vadovaujama Wisconsin-Madison medžiagų mokslo ir inžinerijos universiteto (University of Wisconsin-Madison Materials Science and Engineering) profesoriaus Chang-Beom Eom parodė nanoelektroninių prietaisų svarbiausius koncepto metodus, tokius kaip naujos kartos atmintines ar smulkius tranzistorius. Atradimas paskelbtas spalio 19 dieną “Nature Communications” žurnale.
Mokslininkų komanda sukūrė metodus leidžiančius gaminti struktūras paremtas elektroniniais oksidais, kurie gali būti integruoti į silicio substratą – dažniausiai naudojamą elektroninių prietaisų platformą.
Sąvoka “oksidas” reiškia junginį su oksidu. Oksidai gali būti sudaryti iš milijonų skirtingų junginių, kiekvienas su unikaliomis savybėmis, kurios vertingos elektronikoje ir nanoelektronikoje.
Paprastai oksidų kristalų negalima užauginti ant silicio, todėl kad jie turi skirtingas ir nesuderinamas kristalų struktūras. Chang-Beom Eom metodas jungia monokristalinius procesus(expitaxy, postannealing and etching), kurie leidžia oksidų struktūrai prisijungti ant silicio – tai didelis pasiekimas, išsprendžiantis labai sudėtingą uždavinį.
Naujasis procesas leidžia komandai suformuoti struktūrą, kuri sujungia lantano-aliuminio oksidą su stroncio-titano oksidu į tris atomo storio sluoksnius ir visą struktūrą patalpinama ant silicio substrato.
Šie du oksidai yra labai svarbūs, nes “elektronų dujos” susiformuoja tarp jų sluoksnių ir skenuojamuoju mikroskopo zondu padaryti šį dujų sluoksnį laidų. Mikroskopo galiukas traukiamas per paviršių nanometrų tikslumu, paliekant už savęs elektronų struktūrą. Naudojant šį galiuką, komanda gali “piešti” linijas elektronų pagalba ir formuoti laidžias nanovielas. Mokslininkai taip pat gali “ištrinti” linijas išjungdami dujų laidumą tam tikroje vietoje.