Odos ląstelės turi atskirą biologinį laikrodį

2011-11-10

Tyrėjai nustatė, kad žmogaus ritmą reguliuojantis biologinis laikrodis yra smegenyse. Jį sudaro kelios ląstelių grupės, aptinkamos hipokampe. Atrodytų, kad tyrimas tuo ir baigėsi, tačiau dabar Ispanijos tyrėjai nustatė, kad kai kurios odos ląstelės turi atskirą biologinį laikrodį, kuris liepia odai daryti tam tikrus dalykus, pavyzdžiui, ataugti.

Buvo pastebėta, kad pelės odą atsiaugina dažniausiai naktį, tačiau nebuvo žinoma, kodėl tai vyksta. Ištyrę baltymą Per1, tyrėjai nustatė, kad jis turi laikrodžio mechanizmo sugebėjimų. Šis baltymas siųsdavo signalus į kitus baltymus, liepdamas jiems atauginti ląsteles. Per1 baltymai tapdavo aktyvūs nakties metu.

Tyrėjai nustatė ir tai, kad pats Per1 baltymas yra reguliuojamas pagrindinio biologinio laikrodžio. Tai buvo nustatyta pašalinus biologinio laikrodžio baltymą Bma1. Be šio baltymo Per1 baltymai nesugebėdavo vykdyti biologinio ritmo.

Tyrėjai pastebi, kad oda yra jautresnė išorinei stimuliacijai nei kitos kūno dalys. Dėl šios priežasties gamta privalėjo suteikti tokią išskirtinę savybę, nes kitaip šis organas negalėtų tinkamai funkcionuoti. Odos ląstelės skirtingu paros metu atlieka skirtingus veiksmus, pavyzdžiui, naktį auginamos naujos ląstelės, o ryte žuvusios ląstelės yra keičiamos naujomis, per naktį užaugintomis. Teigiama, kad ląstelės naktį auga todėl, kad šiuo paros metu yra sumažėjusi ultravioletinė spinduliuotė, galinti sukelti odos vėžį.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...