Tyrėjai, dirbantys šiauriniame Mianmare, pirmą kartą nufotografavo neseniai atrastą Mianmaro riestanosę beždžionę. Šiandien ši žinia buvo išplatinta, kai Jangūne, Mianmare, jungtinė Faunos ir Floros tarptautinė komanda (FFI), biologinės įvairovės ir gamtos asociacija (BANCA) ir žmogiškųjų resursų ir draustinių fondas (PRCF), su vaizdo kamera, paslėpta aukštai medžiuose beždžionę nufotografavo. „Mianmaro riestanosė beždžionė pirmą kartą moksliškai aprašyta 2010 metais, kai jos kūną rado vietinis medžiotojas. Iki šiol nei vienas mokslininkas, šios beždžionės nematė gyvos“, – pasakojo ekspedicijos iniciatorius iš FFI, Frank Momberg.
„Šie vaizdai yra pirmieji įrašai apie gyvūno gyvenamąją vietą,“ – teigė Ngwe Lwin, žmogus, pirmą kartą identifikavęs beždžionę kaip galimai naują rūšį. „Gera pagaliau turėti tokias fotografijas, nes jos mums suteikia informacijos, kur iš tikrųjų gyvena ši rūšis“. Gausus sausio mėnesio sniegas ir nuolatinis lietus balandį ekspeditoriams sukėlė sunkumų montuojant „kameros spąstus“. „Mes dirbome ypatingai atšiauriomis ir sunkiomis sąlygomis, atokioje vietoje, kurioje gyveno mažiau negu 200 beždžionių“, – teigė Jeremy Holden, kameros spąstų komandos vadovas. „Mes nežinojome kur tiksliai jos gyveno ir greitų rezultatų nesitikėjome“. Tačiau gegužės mėnesį maža riestanosių beždžionių grupelė įėjo į istoriją praeidamos pro vieną iš slaptųjų kamerų. „Mes esame labai nustebinti tokios greitos sėkmės ir fakto, kad kai kurios patelės savo užantyje nešiojo mažylius – naują mūsų retai aptinkamų primatų kartą“, – įspūdžiais dalinosi biologai.
Kaip ir daugeliui Azijos retų žinduolių, riestanosėms beždžionėms kyla gyvenamosios vietos praradimo ir medžiotojų grėsmė. Tyrėjų komanda, bendradarbiaudama su gamtos draustinių ir miškų ministerija (MOECAF), bei vietine valdžia bandys užtikrinti saugią šių gyvūnų ateitį. Šių metų vasarį FFI ir MOECAF sušauks tarptautinį komitetą, kurio tikslas bus Mianmaro riestanosėms beždžionėms sukurti draustinio įkūrimo planus.
Parengė: Martynas Vaičekauskas