Beždžionė gali matyti ir gali iššifruoti. Grupė pavianų išmoko atskirti anglų kalbos žodžius nuo paprastų, nieko nereiškiančių, raidžių junginių. Pavianui užtenka vien tik pažiūrėti į užrašytą žodį. Šie atradimai perša išvadą, kad kai kurie skaitymui reikalingi protinio apdorojimo procesai evoliucionavo atskirai nuo specializuotų kalbos centrų, kurie yra unikali žmogiškųjų smegenų savybė.
Šis pavianų pasiekimas yra tik pirmas žingsnis link tikrojo skaitymo. Jie nesugeba susieti perskaitytų žodžių su garsais ir nesupranta žodžių reikšmės. Jonatham Grainger kartu su kolegomis iš Aix-Marseille universiteto (Prancūzija), šešis Gvinėjus pavianus mokė žiūrėti į kompiuterio ekrane esančias raides. Po mėnesio su puse pavianai išmoko daugybę žodžių, vienas iš jų galėjo atpažinti 308 žodžius. Tai yra įspūdinga atmintis, bet tai nenustebino mokslininkų, nes daugelis dresuojamų gyvūnų gali išmokti skirstyti objektus į dvi grupes.
Tačiau J. Grainger pavianai žengė dar vieną žingsnį į priekį. Po ilgų pratybų, jie gerokai patobulėjo tikrų žodžių identifikavimo srityje. Tai reiškia, kad jie išmoko taisykles, kurios nustato kuri raidžių tvarka sudaro tikrąjį žodį ir gali šias taisykles pritaikyti atskiriant tikrus ir netikrus žodžius.
Remdamiesi šiais atradimais mokslininkai padarė išvadą, kad vaikų smegenų mechanizmas, kuriuo naudodamiesi jie mokosi atpažinti užrašytus žodžius, evoliuciniu požiūriu yra labai senas reiškinys. Manoma, kad rašytinė kalba pasirodė prieš apytiksliai 6000 metų. Tecumseh Fitch, Vienos universiteto (Austrija) mokslininkas teigė, kad šis gebėjimas sudaryti taisykles, kurios padeda objektus skirstyti į grupes, gali būti plačiai paplitęs gyvūnijos pasaulyje, net jeigu ir gyvūnai ne evoliucionavo taip, kad galėtų susitvarkyti su žodžiais. „Aš nenustebčiau jeigu balandžiai tai sugebėtų“, – teigė mokslininkas.
Skaitymas, anot Tecumseh Fitch, yra nauja kultūrinė inovacija, tai reiškia, kad žmonėms neužteko laiko skaitymo įgūdžiams išvystyti specializuotos smegenų schemos. Logiška, kad skaitymas yra paremtas vizualiniais gebėjimais, kuriuos žmonės turi skirtingiems tikslams ir daug anksčiau iki rašytinės kalbos atsiradimo.