Mokslininkai iš Merilando (JAV) medicinos universiteto atrado, kad kartaus skonio receptoriai yra ne tik burnoje, tačiau ir žmogaus plaučiuose.
Ką jie sužinojo apie šių receptorių vaidmenį, gali revoliucionizuoti astmos ir kitų obstrukcinių plaučių ligų gydymą.
“Funkcionuojančių skonio receptorių aptikimas plaučiuose ant lygiųjų bronchų raumenų buvo labai netikėtas ir mes iš pradžių žiūrėjome skeptiškai į tai,” – sako Stephen B. Ligget, medicinos ir fiziologijos profesorius.
Pulmonologas profesorius Ligget sako, kad jo komanda skonio receptorius aptiko atsitiktinai, tirdami žmogaus plaučiu raumenų receptorius, kurie kontroliuoja kvėpavimo takų susitraukimą ir atsipalaidavimą. Kvėpavimo takai – tai takai, kuriais juda oras į ir iš plaučių, tai vienas iš keleto kritiškai svarbių procesų reikalingų deguonies pristatymui į ląsteles. Sergant astma, lygieji raumenys kvėpavimo takuose susitraukia ar sutvirtėja, trukdydami oro srautui, taip sukeldami švokštimą ir dusulį.
Skonio receptoriai plaučiuose yra lygiai tokie pat kaip liežuvyje. Liežuvio skonio receptoriai išsidėstę į skonio sritis, kurios siunčia signalus į smegenis. Mokslininkai sako, kad skonio receptoriai esantys plaučiuose, nėra išsidėstę sritimis ir jie nesiunčia signalų smegenims, tačiau jie reaguoja į medžiagas kurios turi kartų skonį.
Dauguma nuodingų augalų yra kartūs, todėl mokslininkai mano: plaučiuose esančių receptorių vaidmuo toks pat kaip liežuvyje, perspėti apie nuodus.