Šis laikraštyje pateikiamas scenarijus yra ne taip toli nuo tiesos. Facebook turi beveik milijardą vartotojų, kurių dauguma skelbia kasdieninius savo minčių ir jausmų atnaujinimus internetinėje erdvėje. Tas pats vyksta ir tinklalapyje Twitter. Nepasiduodantys vartotojai dalijasi informacija apie savo buvimo vietą. Komentatoriai naujienų svetainėse reiškia savo nuomonę ir pasipiktinimą, tad JAV vyriausybė trokšta tuo pasinaudoti. Tam tikra prasme, ji nedaro nieko naujo, nes prekybos įmonės jau kontroliuoja socialinius tinklus, norėdamos įvertinti visuomenės reakciją į produktų išleidimą rinkoje. Bet, pavyzdžiui, internetiniai pokalbiai, gali būti naudojami rinkimų rezultatų nuspėjimui. JAV federaliniai biurai nori panaudoti šiuos metodus, vertinant užsienio nuomonę apie Ameriką, ar net gauti užuominų užkertant kelią teroristinei veiklai.
Atsižvelgdami į šiuos tikslus, JAV Valstybės departamento pareigūnai padarė pareiškimą, kuriame prašoma programinės įrangos kūrėjų pateikti pasiūlymus dėl internetinių priemonių sutarties, kuri suteiktų „gilią temų, pokalbių, tinklų ir įtakingų asmenų analizę pasauliniame socialiniame tinkle“. Šios priemonės tirs pokalbius, vykstančius bent septyniomis užsienio kalbomis, įskaitant kinų ir arabų. Programinės įrangos sistemos pereis šešių mėnesių bandomąjį laikotarpį, kuriame bus analizuojama internetinė reakcija į tam tikrą įvykį, kaip, pavyzdžiui, JAV ambasadoriaus kalba. Kiti skyriai turi panašių planų – FTB derasi su programinės įrangos pardavėjais, o Tėvynės apsaugos departamentas jau turi stebėjimo sistemą ir jos pagalba veikia.
Įsivaizduokite, kad perskaitę straipsnį apie JAV vykdomą vyriausybės politiką norite rašyti piktą komentarą. Ar dvejotumėte žinodami, kad vyriausybė išsaugos Jūsų komentarą bei prisijungimo vardo duomenis? „Tai užkerta kelią žmonių nuomonei“, – teigia Ginger McCall, iš Elektroninio privatumo informacijos centro Vašingtone.