Užkrečiamos ligos plinta labai greitai, todėl norint sustabdyti epidemiją greitas jų identifikavimas yra būtinas. Tačiau, tokių ligų diagnozavimas reikalauja tyrimų, kurie trunka valandas arba net dienas. Jayne Wu, kompiuterių mokslų ir elektros inžinierė, sukūrė nešiojamą įrenginį, kuris gali būti naudojamas nustatant užkrečiamas ligas, patoginus (ligos sukėlėjus) bei įvertinant žmonių ir gyvūnų psichologinę būklę.
„Gydant užkrečiamas ligas, laikas yra labai svarbus. Šis įrenginys turi potencialo išsaugoti daug gyvybių, nes greitai nustatant ligas yra sutaupoma daug laiko. Su juo galima sutaupyti ir daug lėšų, jis yra pranašesnis už dabartinę sistemą, kuri reikalauja mėginius siųsti į laboratorija tam, kad juos išnagrinėtų specialistai“, – teigė Wu. Šiuo įrenginiu bet kur ir bet kada gali naudotis kiekvienas medikas turintis reikiamą išsilavinimą. Viskas ko reikia, tai ant įrenginio mikroschemos užlašinti lašą kraujo. Ant mikroschemos patekus specifiniams ligos antigenams – toksinams arba kitoms imuninę kūno reakciją sukeliančioms medžiagoms – kraujyje yra aptinkami specifiniai ligos antikūniai. Jeigu antigenai ir antikūniai sutampa, tuomet įrenginys praneša, kad žmogus arba gyvūnas yra užsikrėtęs. Šis procesas trunka kelias minutes. Iki šiol šis įrenginys buvo naudojamas nustatyti žmonių ir gyvūnų tuberkuliozės atvejus.
Mokslininkai tikisi, kad ateityje įrenginys galės užfiksuoti įvairaus pobūdžio ligas ir psichologines būkles. „Pavyzdžiui, šis įrenginys galėtų būti naudingas diagnozuojant Alzhaimerio ir vėžio ligas. Vėliausi įrenginio patobulinimai rodo, kad įrenginys gali užfiksuoti maiste esančius patogenus“, – teigė mokslininkai.
Parengė: Martynas Vaičekauskas