Šiandieninis chemijos mokslas gali daryti stebuklus, todėl kuriamos vis naujos medžiagos bei atrandami vis nauji jų junginiai, turintys poveikį mūsų smegenims.
Anot Vienos Medicinos universiteto prof. Rainerio Schmido, apie 50-60-ties šiandieninių narkotikų sudėtis – visiškai legalios medžiagos. Gamintojai vis labiau prisitaiko prie vartotojų poreikių. Jei anksčiau visi narkotikai veikdavo panašiai, šiandien yra netgi tokių, kurie suteikia galimybę žmogui bent trumpam sustiprinti savo intelektualinius sugebėjimus, todėl labai populiarūs tarp studentų.
Narkotinės medžiagos gaminamos legaliose laboratorijose
Mediko teigimu, sintetiniai narkotikai rinkoje egzistuoja jau seniai, tačiau jų vartojimo tendencijos smarkiai keičiasi. Pavyzdžiui, net 50 proc. sumažėjo „Extazy“ tablečių vartojimas – šias tabletes išstumia nauji narkotikai. Mat vien iš šių tablečių, šiek tiek pakeitus sudėtį, galima gauti 30 naujų junginių, veikiančių smegenis. Amfetaminų tipo junginių gali būti net 150.
Taigi jei anksčiau narkotikų prekeiviai orientuodavosi daugmaž į vienodą narkotikų poveikį, šiandien jie gali pasiūlyti skirtingų variantų.
„Per pastaruosius metus sukurta daugybė naujų medžiagų, kurios pateko į nelegalią rinką ir pradėjo naują narkotikų erą. Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse legaliai galima kramtyti Afrikoje augančio augalo katinono lapus. Chemikai, keisdami molekules, gali sukurti psichoaktyvias medžiagas, turinčias tokį patį poveikį.
Taip pat turbūt girdėjote apie legalų kanapių pakaitalą „Spice“, kuris prieinamas ir Lietuvoje. Teigiama, kad tai natūralus produktas, kurio žolelės pačios savaime neturi narkotinio pobūdžio. Tik prieš metus pavyko išsiaiškinti, kad šių žolelių mišinys tampa narkotiku. Be to, tokiuose mišiniuose būna daug sintetinių kanapių sudedamųjų dalių, kurios veikia mūsų smegenis, kaip veikia kanapės“, – kalbėjo R. Schmidas Seime surengtoje konferencijoje „Naujos narkotikų vartojimo tendencijos: faktai ir sprendimai“.
Anot mokslininko, dauguma šiuolaikinių narkotikų mišinių sukurti naudojantis oficialia moksline literatūra, kurioje per pastaruosius 20 metų daugelio psichoaktyvių poveikis buvo kruopščiai aprašytas.
Pagal pageidavimus – euforijos arba intelekto dozė
„Šiandien mes turime ne tik naujas medžiagas, bet ir naujas vartojimo tendencijas. Pavyzdžiui, yra narkotikai, kurie padidina žmogaus produktyvumą, mokymosi pajėgumus, todėl jie populiarūs tarp universitete studijuojančio jaunimo, ypač ruošiantis egzaminams. Studentai juos naudoja norėdami bent trumpam sustiprinti intelektinius savo sugebėjimus. Tačiau apie juos sudarančias medžiagas mes žinome labai mažai, išskyrus tai, kad jos yra legalios. Nors jų įsigyti nėra visai paprasta, labai panorėjus, įmanoma, tuo tarpu prie jų priprantama kaip prie tradicinių narkotikų.
Šie chemikalai gaminami ne kur nors pogrindyje, o universitetinėse laboratorijose, tačiau jų tyrimai atlikti tik su gyvūnais. Mes nežinome nieko apie jų šalutinius poveikius bei sąveiką su kitomis medžiagomis. Tai toksikologinis ir farmakologinis košmaras“, – teigė medikas.
Anot jo, ši nauja psichoaktyvių medžiagų tendencija susijusi su interneto karta. Kaip pasigaminti daugelį junginių, buvo žinoma dar prieš 20 metų. Tačiau tik atsiradus internetui be vargo galima atsisiųsti reikiamos medžiagos iš kito pasaulio galo bei pasikonsultuoti su „kolegomis“.
„Prieš keletą metų tokių medžiagų prieinamumas nebūtų buvęs labai lengvas. Jos gaminamos didelėse laboratorijose Rytuose. Gaminamos, importuojamos ir eksportuojamos teisėtai. O kol medžiagos yra legalios, niekas jų negali kontroliuoti“, – sakė pranešėjas.
Kaip tokią situaciją taisyti? Draudimas, anot jo, nėra efektyvus būdas. Mat pradėjus kontroliuoti vieną medžiagą, netrukus bus sukurta kita. Medžiagų sąrašas gali būti begalinis, todėl jų visų niekada negalės aprėpti kontrolė ir įstatymai.
„Visuomenė be narkotikų būtų puiku. Tačiau tai tik svajonė. Todėl bent jau reikėtų įvertinti įvairių narkotinių medžiagų žalą ir pradėti nuo tų, kurios pavojingiausios. Pavyzdžiui, leisti jas pardavinėti tik vaistinėse“, – teigė R. Schmidas. Anot jo, naujieji narkotikai sukelia tokią pačią fizinę ir psichologinę priklausomybę, kaip ir tradiciniai.