Daugiau nei trečdalis lankomiausių Lietuvos interneto svetainių savininkų nėra registravę to paties pavadinimo prekės ženklo. Teisininkai teigia, kad tai gali lemti ne tik subjektyvios, bet ir objektyvios priežastys: prekės ženklui, priešingai nei domenui, yra taikomas išskirtinumo ir skiriamojo požymio reikalavimas, todėl dažnai svetainės vardui tapatus prekių ženklas tiesiog negali būti registruojamas. Tokius rezultatus atskleidė teisinių paslaugų grupės „Triniti“ atlikta ekspertinė 100 lankomiausių Lietuvos interneto svetainių analizė.
„Lietuvoje nėra išsamaus domenų vardų teisinio reglamentavimo. Reglamentuojama tik pati domeno .lt registracijos procedūra, kuri yra grindžiama principu „kas pirmas, tas laimi“, tačiau netikrinama, ar domeno registracija pažeidžia ankstesnes teises. Taip pat nė vienas teisės aktas nenurodo, kuriam iš žymenų (prekės ženklui ar domenui) turėtų būti teikiama pirmenybė. Tokiu būdu atsiranda galimybė to paties vardo domeną ar prekės ženklą registruoti skirtingiems asmenims,“ – teigia teisinių paslaugų grupės „Triniti“ partnerė Vilija Viešūnaitė.
Atliktos analizės rezultatai patvirtino, kad viena iš dažniausių priežasčių, kodėl domenai nėra užregistruoti kaip prekių ženklai, yra ta, kad jie neatitinka prekių ženklams keliamų reikalavimų. „Pavyzdžiui, domenas batai.lt būtų registruojamas be jokių apribojimų, tačiau prekės ženklu vien tik žodis „batai“ veiklai, susijusiai su batų prekyba, jau negali būti,“ – paaiškina advokatė, patentinė patikėtinė V. Viešūnaitė. Pirmajame lankomiausių svetainių dešimtuke tokių svetainių su neregistruotu domeno prekių ženklu yra vos viena, tačiau tolimesnėse pozicijose situacija blogėja.
Nėra svarbu, ar prekių ženklas registruojamas su domenui būdinga galūne .lt ar be jos. „Tam, kad prekių ženklo savininko teisės būtų ginamos, pakanka, kad teises pažeidžiantys žymenys būtų klaidinamai panašūs, todėl, pavyzdžiui, domeno delfi.lt savininkas, registravęs prekės ženklą „delfi“ galės drausti kitiems asmenims naudoti ne tik identišką žymenį, bet ir klaidinamai panašius žymenis delfi.lt, delfi.com ar panašiai,“ – teigia „Triniti“ teisininkė V. Viešūnaitė.
Ekspertinė interneto svetainių analizė buvo atlikta, remiantis „Gemius Audience“ 2011 m. lapkričio mėn. duomenimis pagal realius svetainių lankytojus. 100 lankomiausių Lietuvos svetainių domenai buvo tikrinami LR Valstybinio patentų biuro prekių ženklų duomenų bazėje.