Balandžio 1-osios pokštams dar gerokai per anksti, tačiau pasaulio žiniasklaidoje jau juokaujama, kad pasirodžius šiai naujienai savitarnos skalbyklas, ko gero, užplūs arachnofobijos (vorų baimės) kamuojami žmonės. Vorų biologijos specialistai nustatė, kad Rytų Afrikoje gyvenančius šokliavorius(lot. k. Evarcha culicivora ) vilioja nešiotų kojinių kvapas.
Laimei, panašu, kad ši vorų uoslės ypatybė išsivystė ne tam, kad vorai lengviau surastų žmogų – vorai taip geriau užuodžia žmogaus kraują siurbiančius uodus. Šis mokslininkų atradimas galbūt leis plėtoti naujus kovos būdus su maliarijos užkratą pernešančiais parazitais ir jais mintančiais plėšrūnais.
Maliariją platinantys uodai priklauso vienai genčiai, lotynišku pavadinimu Anopheles. Ankstesnių tyrimų rezultatai byloja, kad šios genties uodai itin mėgsta žmonių kraują. Pasirodo, šios genties uodai yra itin mėgstamas šuoliuojančių vorų Evarcha culicivora grobis – ypač, kai toks „delikatesas“ skrenda ar tupi prisisiurbęs kraujo. Vorai tokį grobį paprastai aptinka uosle.
„Šie vorai yra vieninteliai žinomi plėšrūnai, kurie taikosi išskirtinai į kraujo pripampusius uodus, – pažymi Kenterberio universiteto (Naujoji Zelandija) arachnologijos ekspertė Fajona Kros (Fiona Cross). Beje, šie vorai dažnai įsibraudavo į mokslininkės namus Vakarų Kenijoje. – Šie vorai greta žmogaus elgdavosi kur kas ramiau ir santūriau už kitus šokliavorius. Žinodami, kad šių vorų grobį (uodus) taip vilioja žmogaus kvapas, nusprendėme išsiaiškinti, ar toks kvapas nevilioja ir šių plėšrių nariuotakojų.“
Vienoje iš Vakarų Kenijos laboratorijų mokslininkai atliko eksperimentus tiek su uodais, tiek su 109 šokliavoriais (įvairaus amžiaus patinėliais ir patelėmis). Eksperimento metu vabzdžiai buvo įleisti į kameras, kuriose tvyrojo 12 valandų nešiotų kojinių kvapas ir į kameras, kuriose buvo laikomos nenešiotos kojinės. Visi eksperimente dalyvavę vorai pastebimai daugiau laiko praleisdavo kamerose su nešiotų kojinių kvapu.
„Galbūt kai kurie pašiurps sužinoję, kad pasaulyje yra vorų, mėgstančių žmogaus kvapą, – sako F.Kros. – Tačiau toks atvejis – beprecedentis. Kad vorą galėtų vilioti žmogaus kvapas, iki šiol dar nebuvo žinoma.“
Šis arachnologų atradimas gali pasiūlyti naujų kovos prieš maliarinius uodus būdų. „Žinoma, Evarcha culicivora kovoje su maliarija nebus stebuklingoji lazdelė, tačiau šie vorai gali būti labai svarbi maliarijos kaip fenomeno dėlionės detalė, – pažymi F.Kros.