Vyresnių žmonių protiniai gebėjimai nesiskiria nuo jaunesnių

2011-12-30

Vaikai ir suaugusieji priimant greitus sprendimus pasižymi lėtesne reakcija. Tačiau remiantis paskutiniais tyrimais, lėtesnė reakcija yra sąmoningas elgesys, norint pasiekti tikslumą, o ne reakcijos greitį. Sveikos būklės vyresni žmonės gali išmokti greičiau priimti sprendimus neįtakojant jų tikslumo – tai reiškia, kad jų protiniai sugebėjimai beveik nesiskiria nuo jaunų žmonių. „Dauguma žmonių mano, kad vyresnių žmonių smegenų veikla kartu su amžiumi sulėtėja, tačiau mes manome kitaip: tai ne visada yra tiesa,“ – teigė Roger Ratcliff, Ohajo universiteto psichologijos profesorius. „Kai kuriose situacijose 70-mečiai reaguoja taip pat gerai kaip 25-mečiai“.

Ratcliff su kolegomis jau apie dešimtmetį studijuoja vaikų ir suaugusiųjų protinius procesus ir senėjimo poveikį. Mokslininko teigimu, tiriant vaikus, rezultatai buvo tokie kokių visi tikėjosi: labai jauni vaikai turi lėtesnę reakciją ir mažesnį tikslumą lyginant su suaugusiais, ir šie įgūdžiai gerėja vaikams bręstant. Tačiau, anot Gail McKoon, Ohajo psichologijos profesoriaus, įdomiausias atradimas yra tas, kad vyresni žmonės nebūtinai turi lėtesnį smegenų aktyvumą nei jaunesni žmonės. „Vyresni žmonės, eksperimentų metu nenori padaryti jokių klaidų, todėl natūralu, kad jų reakcija yra lėtesnė. Mes supratome, kad pakeisti šį jų bruožą yra labai sunku, bet tai yra įmanoma įdedant darbo“, – teigė McKoon.

Mokslininkai atliko daug eksperimentų su vaikais ir suaugusiais. Rezultatai parodė: jeigu lyginsime antros klasės moksleivius su koledžo studentais bei suaugusiais žmonėmis atitinkamai užduočių atlikimo tikslumas kils kartu su amžiumi, tačiau mažės reakcijos laikas. Jaunesni žmonės atlikdami užduotis užtruko ilgiau negu vyresni vaikai ir suaugusieji. Jie, kaip ir vyresnieji, užtruko ilgiau priimant sprendimus. Tačiau jaunesni vaikai buvo ne tokie tikslūs kaip suaugusieji.

Anot Ratcliff, šie faktai nereiškia, kad senėjimas nedaro jokio efekto sprendimų priėmimo greičiui ir tikslumui. „Asociatyvios atminties“ tikslumas mažėja žmonėms senstant. Pavyzdžiui, vyresni žmonės, eksperimentų metu neprisiminė ar jie naudojo tam tikrus žodžių junginius. Tačiau, Ratcliff apibendrino, kad jų tyrimas įrodė, jog žmonės turėtų optimistiškiau vertinant vyresnių žmonių protinius sugebėjimus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...